28 Април 2024неделя22:10 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Козметиката - начин на ползване

Зимните изпитания пред кожата

/ брой: 279

автор:Аида Паникян

visibility 1299

Регламент на Европарламента и на Съвета установява правила, с които трябва да бъде съобразен всеки козметичен продукт, предоставен на пазара, с цел да се гарантира функционирането на вътрешния пазар и висока степен на защита на човешкото здраве. Този единен, хармонизиран закон, приложим във всяка държава членка, ще засегне 500 млн. потребители на пазара на ЕС. Основният фокус на регламента е върху безопасността на продуктите, налага се по-строг контрол на производството на козметични средства и защитата на потребителите и животните. Регламентът трябва да се прилага и в България, като се направят изменения в Закона за здравето. Измененията са направени от МЗ и вече са приети на първо четене от парламента. Безспорно това гарантира в много висока степен сигурността на козметичните продукти, които ползваме, но въпреки това не бива да се забравя старата правило, че ако сами не се пазим, няма кой да ни пази.

Веднъж годишно преглед при дерматолог

Кожата е като всеки друг орган на човешкото тяло - сърце, бъбреци и пр. Както ходим на зъболекар профилактично, така е препоръчително да се правят консултации и с дерматолог. Специалистите са категорични, че дълбоките бръчки след 40-45 г. по никакъв начин не може да бъдат изгладени с кремове, освен ако кремовете не са ползвани от ранна възраст. 20-30-годишните да ползват подхранващи кремове, 30-40-годишните - кремове против бръчки, 40-50-годишните - кремове с хиалурон, препоръчват специалистите.

Какво се крие за етикета

Например алантоинът се ползва в помади, за да да успокоява раздразнената и зачервена кожа.
Алфа-липоевата киселина (ALA) е мощен антиоксидант, който запазва младостта в клетките, предпазва ги от агресивните атаки на околната среда.
Друг антиоксидант е аскорбиновата киселина (витамин С) и обикновено е съставна част на избелващи кожата продукти. За избелване на кожата в козметиката се ползва и бариев сулфат. 
Мощен антиоксидант е и витамин Е, който участва във възстановяването на кожата. Може да бъде открит в зехтина, ядките и зелените (на цвят) зеленчуци.
Нишадърът балансира нивото на pH, но никога не се използва в концентрирана форма, за да не възпали или нарани кожата.
Витамините имат различен ефект. Витамин А най-често може да бъде открит като ретинол и ретинил. За витамин В12 се смята, че е ефикасен срещу псориазис.
Глицеринът привлича влагата от въздуха и помага на кожата да я задържи.
Жожоба действа като балсам за кожата, косата и ноктите и е бързо абсорбиращ под формата на масло.
Зеленият чай е една от най-често срещаните естествени съставки в козметичните продукти и има антиканцерогенни свойства.
Коензим Q10 (убихинон) е естествен за човешкото тяло, присъства във всички негови клетки, като управлява митохондриите, където се създава енергия. Q10 е основен участник в продуцирането на енергия в клетките и е силен антиоксидант. Стимулира регенерацията на клетките. Прави кожата видимо по-здрава и еластична.
Лайката действа противовъзпалително и подпомага заздравяването на рани, което е доказано от фармакологични тестове. Има  дезинфекциращо и овлажняващо действие,  стимулира кръвооросяването.
Хиалуроновата киселина е естествена съставка на кожата и има изключителната способност да задържа близо хиляда пъти по-голямо тегло от собственото си, измерено във вода. Когато се използва директно върху кожата посредством определен разкрасяващ продукт, като крем или гел, хиалуроновата киселина хидратира кожата като овлажнител.
Разбира се, в помадите има голям брой съставки, които може да се окажат твърде вредни не само за кожата, но и за целия организъм, а ефектът им да се прояви след години на натрупване. Например в началото на м.г. по системата RAPEX (Европейска система за бързо предупреждение за опасни потребителски продукти) в МЗ постъпи информация за опасни козметични продукти, разпространявани в ЕС. Някои от тях бяха произведени в Кот д'Ивоар, в Конго, а други бяха с неизвестна страна на произход. Някои съдържаха хидрохинон, чиято употреба е забранена в козметичните продукти, други - олово, арсен и хром, които също са забранени за влагане в козметични продукти.
Например наскоро излезе предупреждение да внимаваме с гримове, които съдържат синтетични оцветяващи съставки, емулгатори, олово, кополимери, триклозан и "урея като консервиращо средство", както и формалдехид и нефт. Специалисти твърдят, че синтетичните оцветители се означават като D&C или FD&C, но дори и да са регулирани от козметичната индустрия, те все още се добиват най-вече от катран от каменни въглища, който, инжектиран на лабораторни животни, причинява рак. Дибутил фталат (DBP), химикалът, който осигурява бляскавия, гладък и лакиран вид, е забранен в Европа, защото представлява заплаха за нервната система, дори само да вдишаме изпаренията му.

От студа, вятъра и снега

страдат всички открити части на кожата - лице, устни, ръце. Всъщност нарушенията в бариерната функция на кожата са най-съществени през зимата.
Зимното слънце също не е безопасно. Особено в планината, отразено от снега, то може да предизвика образуване на тъмни петна и изгаряния по лицето. Задължително трябва да се използва фотозащитен крем, категорични са дерматолозите. Препоръката им е фотозащитният крем да се нанася както през лятото - 30 минути преди излизане на слънце и на всеки 2 часа, ако човек е изложен на силно слънце.

Корнелия Нинова честити Цветница на празнуващите

автор:Дума

visibility 9

Цветница е!

автор:Дума

visibility 240

13 зърнари са взели 52 млн. лв. субсидии

автор:Дума

visibility 904

/ брой: 80

Войната в Украйна удвои приходите на ВМЗ-Сопот

автор:Дума

visibility 853

/ брой: 80

Хващат най-много негодни банкноти от 10 лева

автор:Дума

visibility 751

/ брой: 80

ВМРО-ДПМНЕ води на първия тур

автор:Дума

visibility 897

/ брой: 80

Расте напрежението между САЩ и Китай

автор:Дума

visibility 1010

/ брой: 80

Педро Санчес подава оставка?

автор:Дума

visibility 835

/ брой: 80

Накратко

автор:Дума

visibility 785

/ брой: 80

По български

автор:Евгени Гаврилов

visibility 966

/ брой: 80

15 сергии

автор:Таня Глухчева

visibility 937

/ брой: 80

Хем най-бедни, хем богаташи...

visibility 833

/ брой: 80

Абсурдът "Боташ"

автор:Румен Овчаров

visibility 867

/ брой: 80

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ