03 Юли 2025четвъртък03:13 ч.

Кристиан Вигенин: Разширяването на ЕС може да предотврати дестабилизация на Балканите

Народите на Балканите сами носят отговорност за своята съдба

автор:Дума

visibility 31883

„Разширяването на Европейския съюз може да предотврати дестабилизация на Балканите. За първи път след Студената война, балканските страни имат една обща външнополитическа цел – присъединяването към ЕС.“ Това заяви ръководителят на Делегацията на българските социалисти в Европейския парламент Кристиан Вигенин и бивш външен министър пред конференцията „Геополитическите трансформации: Последици за Балканите“, която се проведе в Университета за национално и световно стопанство.
Евродепутатът коментира, че икономическата криза, липсата на достатъчна кохезия и единодействие по различни теми, кризата на доверие в ЕС от последните години, са охладили ентусиазма на европейските политици и са засилили гласовете на евроскептиците. „Към днешна дата обаче няма алтернатива на евроинтеграционния процес като гарант за стабилността на Югоизточна Европа“, отбеляза той. В същото време балканските страни трябва да решат редица проблеми като борбата с организираната престъпност и корупцията, за да се подготвят за присъединяването към Европейския съюз.
„Западните Балкани крият в себе си множество „подводни скали” пред и без това трудно вървящия стабилизационен процес там. Битката за регионално лидерство, сръбският и албанският национализъм, намесата на външни фактори крият опасен потенциал“, очерта друга част от рисковете Кристиан Вигенин. Той припомни, че години наред народите от Балканския полуостров са заложници в играта за надмощие на големите световни сили, но в края на краищата те сами носят отговорност за своята съдба.
Вигенин изнесе данни за преките чуждестранни инвестиции и търговския стокообмен на различните страни на Балканите с глобалните играчи, конкуриращи се за влияние в региона, които според него са важен индикатор за това кой от тях доколко успява да създаде своя икономическа основа.
„Най-добрият отговор на външните влияния е регионалното сътрудничество и интеграция, осъзнаването на общите интереси на балканските народи и съвместната им работа в посока икономическо и социално развитие, мир, стабилност и сигурност“, завърши българският евродепутат като подчерта, че според данни на Евробарометър близо 80% от хората в Западните Балкани подкрепят регионалното сътрудничество като средство за подобряване на политиката, икономиката и сигурността на страните им, също толкова смятат, че това, което сближава гражданите от Западните Балкани, е по-важно от това, което ги разделя.
Конференцията беше открита от ректора на УНСС проф. Димитър Димитров, а участие взеха деканът на факултет „Международна икономика и политика“ доц. Светла Бонева, директорът  на Центъра за балкански изследвания проф. Динко Динков, председателят на Комисията  по европейски въпроси и контрол на европейските фондове в Народното събрание Димитър Гърдев, доц. Пламен Ралчев, дипломатите  Бойко Коцев и Любомир Кючуков, експерти и учени.

За контакт с Групата на Прогресивния алианс на социалистите и демократите в ЕП:

https://www.socialistsanddemocrats.eu/

Токът и парното поскъпват по-малко от очакваното

автор:Дума

visibility 508

/ брой: 119

Печалбата на банките стигна 1,6 млрд. лв.

автор:Дума

visibility 450

/ брой: 119

Дефицитът в бюджета надхвърля 2,6 млрд. лева

автор:Дума

visibility 462

/ брой: 119

ЕП с най-лоша оценка за Северна Македония

автор:Дума

visibility 552

/ брой: 119

Режат бонусите за опасен труд в Румъния

автор:Дума

visibility 497

/ брой: 119

Русия превзе изцяло Луганска област

автор:Дума

visibility 480

/ брой: 119

Накратко

автор:Дума

visibility 455

/ брой: 119

Безумия

автор:Александър Симов

visibility 488

/ брой: 119

Пагубен модел

visibility 502

/ брой: 119

Да възстановим честния вътрешнопартиен диалог

visibility 477

/ брой: 119

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ