12 Май 2024неделя15:05 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Кризата в Украйна удря "Южен поток"

Проектът за газопровода остава приоритетен за Италия, Рим се опитва да посредничи за разрешаване на спорните въпроси

/ брой: 101

автор:Дума

visibility 26

Украинската криза прави още по-твърда позицията на Европейската комисия за "Южен поток", предупреди в интервю за в. "Файненшъл таймс" европейският комисар за енергетиката Гюнтер Йотингер. "Днес, с оглед на кризата в Украйна, ние заемаме все по-отбранителна позиция спрямо руските тръбопроводи в сравнение с година по-рано. Сега предоставянето на привилегии за "Газпром" не влиза в моите приоритети", декларира енергийният еврокомисар.
"Не съм против "Южен поток", но искам той да отговаря на правилата на ЕС за вътрешния пазар", обобщи Йотингер.
На 30 април Русия внесе иск в Световната търговска организация (СТО) срещу Третия енергиен пакет в опит да отмени европейските изисквания. Йотингер твърди, че е "нереалистично да се очаква ние да променим правилата си в близките дни или години".
От думите на германския еврокомисар става ясно, че той и юридическите му съветници "не се притесняват" заради иска. Но заедно с това "Йотингер смята, че в момента всякакви решения за гъвкавост относно "Газпром" са се озовали в сянката на политиката", пише "Файненшъл таймс".
Третият енергопакет, приет през 2009 г., предвижда, че една компания не може едновременно да бъде собственик на газопровод и продавач на газ. Но за реализирането на "Южен поток" Русия е сключила още през 2008 г. съответните междуправителствени споразумения с всички държави, през чиято територия ще минат газопроводите - Австрия, България, Унгария, Гърция, Сърбия, Словения и Хърватия. "Газпром" смята, че промените са насочени срещу него като главен доставчик на газа за Европа.
Планираният газопровод раздели Европейския съюз точно в момент, когато 28-те се опитват да постигнат консенсус за евентуални санкции срещу Русия, коментира "Файненшъл таймс". Онези държави, които имат силен интерес от построяването на "Южен поток" - Германия, Италия, България, Унгария и Австрия, са сред най-предпазливите, що се отнася до налагането на широки икономически санкции срещу Москва.
Руският проект за газопровод "Южен поток" остава приоритетен за Италия, заяви в същото време италианският заместник-министър на икономическото развитие Клаудио Де Винченти, цитиран от ИТАР-ТАСС. На тематична конференция за енергийната сигурност той посочи, че Рим се опитва да посредничи за разрешаване на спорните въпроси около проекта и неговото включване в Третия енергиен пакет при редица отстъпки в полза на руската страна.
Италианската енергийна компания ЕНИ е основен партньор на руския газов гигант "Газпром" за изграждането на "Южен поток", който е предвидено да доставя газ и за Италия.
Според енергийния министър на Великобритания Майкъл Фелън, цитиран от "Блумбърг", украинската криза е "призив" към европейските лидери да започнат да разработват локалните енергийни ресурси, включително природен газ от шисти. Според Фелън използването на фракинга за разработване на резервите от шистов газ може да посрещне потребностите от газ за десетилетия и да предостави по-голяма сигурност на доставките във време, когато Русия заплашва да спре газовите доставки, които са необходими за силните европейски икономики.
"Блумбърг" отбелязва, че България и Франция са забранили фракинга заради екологични опасения, докато правителствата на Полша и Великобритания поощряват метода. Кабинетът на британския премиер Дейвид Камерън вдигна мораториума през декември 2012 г.

И трите телекома с рекордни приходи

автор:Дума

visibility 1254

/ брой: 86

Гвоздейков пак смени началника на НКЖИ

автор:Дума

visibility 1177

/ брой: 86

Вето върху тавана за надценката на хляба

автор:Дума

visibility 1201

/ брой: 86

Червеното месо и млякото разболяват планетата

автор:Дума

visibility 1176

/ брой: 86

Европа се окъпа в светлини за 9 май

автор:Дума

visibility 1256

/ брой: 86

Катастрофална загуба за социалдемократите в РСМ

автор:Дума

visibility 1203

/ брой: 86

Популярността на САЩ като глобална сила спада

автор:Дума

visibility 1109

/ брой: 86

Си Дзинпин пристигна в Унгария

автор:Дума

visibility 1144

/ брой: 86

Време е

автор:Александър Симов

visibility 1212

/ брой: 86

С надежда за партньорство

visibility 1152

/ брой: 86

Извращението Евровизия

visibility 1205

/ брой: 86

9 май - ден на Победата

автор:Дума

visibility 1105

/ брой: 86

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ