19 Октомври 2025неделя22:09 ч.

КС отмени виртуалното явяване на дело за арест

/ брой: 191

автор:Дума

visibility 577

Конституционният съд (КС) единодушно обяви за противоконституционна разпоредбата в Наказателно-процесуалния кодекс (НПК), която дава възможност задържаният обвиняем да не присъства лично в съдебната зала при разглеждането на мярката му за неотклонение, а да се включи в заседанието онлайн. Става дума за чл. 64, ал. 2, изр. 2 от НПК, оспорен пред съда от омбудсмана Диана Ковачева. Атакуваната разпоредба противоречи на принципите на правовата държава, правото на лична свобода и неприкосновеност и правото на защита във всички стадии на процеса, поради което следва да бъде обявена за противоконституционна, обявиха съдиите. Преди решението на КС подобни становища изразиха президентът, ВКС, БХК, Висшият адвокатски съвет, Съюзът на юристите и др., напомня defakto.bg.
"Възможностите за използване на видеоконференция във времена на извънредни кризи действително представлява способ, чрез който държавата да осигури функционирането на съдилищата, така че те да изпълняват жизненоважната си функция по осигуряване на ефективен съдебен контрол за защита правата на човека. Непрекъснатият достъп до правосъдие обаче следва да е уреден в съответствие с принципите на правовата държава, а възможностите за използване на видеоконференция, предоставени от закона, следва да позволят провеждането на ефективен и справедлив съдебен процес съобразно международните стандарти за основните права, така че правовата държава да остане правова и в ситуации на извънредни и опустошителни събития, когато правата на човека се нуждаят от защита в най-голяма степен", категорични са съдиите.
С друго решение Конституционният съд допусна за разглеждане по същество искането на тричленен състав на Върховния административен съд за установяване на противоконституционност на принудителната полицейска регистрация, въведена в  Закона за МВР.

 

 

Променете Конституцията

автор:Дума

visibility 11830

/ брой: 194

Москва: Подготвя се саботаж срещу „Турски поток“

автор:Дума

visibility 7990

/ брой: 194

Тръмп разреши операции на ЦРУ във Венецуела

автор:Дума

visibility 19298

/ брой: 194

Само традиция ли

автор:Евгени Гаврилов

visibility 8805

/ брой: 194

Вместо „манджа“ само „подправки“

автор:Юрий Борисов

visibility 12321

/ брой: 194

Родолюбци в спорта

visibility 8260

/ брой: 194

Липса на компетентност доведе до кризата с боклука в София

visibility 24004

/ брой: 194

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ