15 Юли 2025вторник05:03 ч.

Кунева внася стария си закон за корупцията като нов

Промените включват създаване на мегаведомство, въвеждане на анонимни сигнали и дефиниране на съжителството

/ брой: 52

автор:Мила Христова

visibility 4553

Меглена Кунева разпрати вчера пореден вариант на проект за антикорупционен закон на шефовете на ПГ на ГЕРБ, АБВ, РБ и ПФ. На брифинг в парламента самата тя призна, че законопроектът по същество е същият, който предложи и преди месеци и който беше силно разкритикуван от основните политически сили без Реформаторския блок.
Кунева разказа, че на оперативно заседание МС е обсъдил т.нар. нов вариант на антикорупционния закон, а до края на март ще има обществено обсъждане. Вицепремиерката се надява законът да влезе в НС в края на този месец.
Основните точки в закона са насочени към  идеите да се създаде единен орган, в чиято основа да влязат комисията за конфликт на интереси, БОРКОР, антикорупционното звено към съдебната власт и комисията за незаконно придобито имущество. Кунева отчете като изключително слаба дейността на трите ведомства. Според нея комисията за конфискуване на незаконно придобито имущество работела само по дребни казуси, а големите нарушения оставали неразкрити. Проектът предвижда винаги, когато бъде установен конфликт на интереси, да има проверка на имуществото, а докато тя тече, хората няма да бъдат подложени на натиск за напускане. Кунева обяви, че по настояване на премиера в обсега на закона били добавени високопоставените служители на военното министерство и шефовете на агенции.
Вече щяло да има по-стриктна дефиниция на съжителството като форма на съвместен живот, за да може да се проследят корупционни схеми, свързани с лица, които не са в съпружески отношения.
Новият антикорупционен орган ще има директор и 4 заместници, избирани от Народното събрание. Бюрото ще има териториални структури, а служителите ще му минават тестове за почтеност, включително и проверки с полиграф, разказа старата си идея Кунева.
За ефективно осъществяване на работата си Бюрото ще може да получава съдействие и информация от държавните органи, органите на местното самоуправление и местната администрация, юридически лица и от граждани. Последното най-вероятно препотвърждава предизвикалата гнева на депутатите възможност за изпращане на анонимни сигнали до органа. Едни от тези сигнали ще се проверяват веднага, други ще се анализират, обясни тя. Друго важно негово правомощие е възможността да иска от съда разкриване на банкова тайна и достъп до кредитния регистър.
Проверки ще се образуват при несъответствие на имущество и интереси над 20 хил. лв. За значително несъответствие между имущество и доходи ще се приема разлика от 120 000 лв., а не 250 хил. лв., както предвиждаше първият вариант.

ЕК предвижда нов данък за големите компании

автор:Дума

visibility 448

/ брой: 127

Получаваме 4,4 млрд. лв. по ПВУ

автор:Дума

visibility 412

/ брой: 127

Три агенции повишиха кредитния рейтинг на България

автор:Дума

visibility 490

/ брой: 127

БНБ пуска първите златни монети в евро

автор:Дума

visibility 459

/ брой: 127

Геополитиката е в основата на враждата

автор:Дума

visibility 466

/ брой: 127

Атина се бори с хилядите мигранти

автор:Дума

visibility 492

/ брой: 127

Лавров в Китай след пълна подкрепа от Ким

автор:Дума

visibility 519

/ брой: 127

Накратко

автор:Дума

visibility 383

/ брой: 127

47 години не стигат

автор:Аида Паникян

visibility 479

/ брой: 127

Антибългаризъм

visibility 403

/ брой: 127

Игри на мита

автор:Таня Глухчева

visibility 411

/ брой: 127

Гаранция за европейското ни настояще и бъдеще

автор:Дума

visibility 521

/ брой: 127

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ