Лечков нападна Любо и 3-ма играчи

България допусна втора загуба в евроквалификациите

/ брой: 238

visibility 20

Вицепрезидентът на БФС Йордан Лечков скочи на трима от футболистите, като ги обвини, че не играят на очакваното ниво при загубата с 1:2 в Осло, която остави отбора ни четвърти в група H. При завръщането на част от отбора на аерогара "София" Лечков критикува и Любослав Пенев.
"Ако искате имена, ще ви ги кажа. Говоря за звездите в отбора Ивелин Попов, Станислав Манолев и Георги Миланов. От много години в националния звездите не играят на очакваното ниво. Нека не се връщаме в миналото", коментира Лечков, класирал България на полуфинал на световното в САЩ 1994 след фамозен гол с глава срещу световния шампион Германия.
"Аз не мога да взема решение за Любо Пенев, ще има заседание на Изпълкома. Не съм оптимист за класирането ни, какъвто бях досега. Не ме карайте да правя разбор, това е работа на треньора. Питайте го него. Играхме слабо. Когато футболистите играят слабо, отговорността е на треньора", добави Лечков при завръщането от Норвегия.
Предишната вечер на стадион "Улеваал" в Осло воденият от Любослав Пенев тим изигра един от най-слабите си двубои в последните години и допускаше многобройни грешки по целия терен. Първото полувреме започна и се развиваше равностойно, но норвежците първи се възползваха от грешка на съперника и поведоха. Пер Шьелбред пусна пас през центъра на защитата на българите, където Николай Михайлов и Апостол Попов се намесиха неадекватно, а топката попадна в краката на набралия скорост Тарик Ел Юнуси (13). Той преодоля с елегантно движение българския вратар и вкара на празна мрежа за 1:0. Това не беше единственото положение за норвежците, но и българите имаха възможности за гол. Малко преди почивката Георги Илиев центрира от ъглов удар и намери близо до точката за дузпа Николай Бодуров. Въпреки че беше натиснат от здравия Александер Тетей, защитникът на Фулъм с глава прати топката в мрежата на домакините и изравни. Българите започнаха добре второто полувреме и дори имаха шанс да поведат в резултата, след като бърза контраатака изпрати топката до Андрей Гълъбинов, който подаде на непокрития на дъгата Георги Илиев. Той стреля мигновено от воле, но не успя да улучи вратата. Норвегия направи 2 офанзивни смени и раздвижи играта си, а на терена се появи и Мартин Йодегаард, който счупи рекорда за най-млад футболист на националния отбор на Норвегия и в европейските квалификации като цяло. Младокът направи няколко интересни отигравания, но звездата беше друга резерва - Хавард Нилсен. Именно той получи топката в наказателното поле на България в 72-рата минута и стреля в далечния ъгъл, а Николай Михайлов не успя да спаси и норвежците поведоха за втори път в резултата. И при този гол беше оголена зоната на Апостол Попов, но защитата на България като цяло беше много слаба. До края на мача не се случи нищо интересно на терена, а норвежците спокойно удържаха минималната, но заслужена победа.
Загубата изпрати нашите на четвърто място на 3 точки от норвежците. Убедителен лидер е отборът на Хърватия, който се наложи с 6:0 над Азербайджан. Италия пък надви с 1:0 Малта и е на втора позиция, изоставайки по голова разлика.

Президентът на ФИФА Сеп Блатер разговаря с президента на Норвежкия футболен съюз Ингве Хален по време на евроквалификацията Норвегия - България, спечелена от домакините с 2:1