27 Юли 2025неделя18:13 ч.

Лекари: Затварянето ще намали скоростта на заразата, но тя няма да изчезне

автор:Дума

visibility 609

Целта на по-строгите мерки, предложени от НОЩ, е да се намали скоростта, с която се разпространява вируса. Той няма да изчезне и в някакъв период всеки ще се срещне с него, може би без да разбере. Но сега целта е да се намали натискът върху здравната система, за да има възможност всеки нуждаещ се да получи лекарска помощ.

Това коментираха медици специалисти. Пулмологът д-р Александър Симидчиев смята, че първото, което ще се усети като ефект от евентуален локдаун, е че ще намалеят обажданията до Спешна помощ, след таво ще има по-малко хоспитализирани и съответно по-малко нуждаещи се от интензивни грижи. Колкото и тестове да правим, винаги се въртим около 40% положителни. Ако се спазват мерките, вирусът може да се спре, но те не се изпълняват. Още спорим трябва или не да носим маски, коментира той нежеланието на хората са спазват мерките.

Много е важно, освен да спираме учениците от присъствената форма на обучение, да ги спрем и от събиране с групи деца и извън училищата. Присъственото обучение увеличава заразата многократно, не и заболеваемостта. И детските градини и яслите са място за зараза, каза пулмологът пред БНТ. По думите му първите резултати от затварянето ще се видят след около две седмици.

 Д-р Симидчиев коментира още, че групов имунитет не се прави с масово заразяване, а с масова ваксинация. Той добави, че ще е от първите, които ще поискат да се ваксинират срещу коронавируса.  Пулмологът посъветва хората на домашно лечение да измерват често сатурацията си с малки уреди – пулсоксиметър. Те показват кога пациентът е рисков и може би се налага да се хоспитализира.

На малко по-различно мнение по отношение на мерките е доц. Андрей Чорбанов. Според него точно тези мерки – скриване на студенти и ученици – няма да ограничат вируса. Но ще забавят разпространението.

Доц. Чорбанов смята, че "скриването" на здравото население като деца и студенти ги прави потенциални вирусоносители след това. Той подчерта, че няма как да се скрием от вируса. "Ваксините са няколко типа. Но те трябва да бъдат насочени към рисковите групи, за потенциалните пациенти. Но ваксина още няма. Всеки който се ваксинира сега, ще участва в проучване. Ваксините ако бъдат регистрирани, ще бъдат с огромни компромиси. Те не са минали всички необходими етапи", каза още той пред БиТиВи.

Въвеждат еднодневни винетки от 2026 г.

автор:Дума

visibility 12144

/ брой: 136

Газът поевтинява с 3,8% през август

автор:Дума

visibility 12347

/ брой: 136

Подадохме ново искане за 653 млн. евро по ПВУ

автор:Дума

visibility 12324

/ брой: 136

Пекин и Брюксел се сближават

автор:Дума

visibility 12757

/ брой: 136

Евродепутат заплаши Фон дер Лайен със съд

автор:Дума

visibility 12401

/ брой: 136

Москва и Киев върнаха по 1200 пленници

автор:Дума

visibility 12023

/ брой: 136

Накратко

автор:Дума

visibility 12202

/ брой: 136

Тромб

автор:Александър Симов

visibility 12537

/ брой: 136

Островът - вчера, днес, утре...

автор:Атанас Зафиров

visibility 12540

/ брой: 136

Законът - позор на Зеленски

visibility 12084

/ брой: 136

Недостиг

автор:Аида Паникян

visibility 12606

/ брой: 135

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ