03 Май 2024петък06:39 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Летните зарази се развихрят

Идва сезонът за действие на мухите

/ брой: 197

автор:Дума

visibility 1010

Замърсяването и отровите убиват хората, но са благоприятни за развитието на насекомите.
Високите температури през юли и август събуждат в най-висока степен агресията на осите. Най-често те устройват своите гнезда в топли и закрити места (покриви на жилищни сгради, хралупи на дървета или в земята), в близост до вода. Ужилването им често причинява алергични реакции, а понякога и смърт.
Мухите са най-дейни през пролетта и есента. Активността им зависи от температурата, но не бива да се забравя, че мястото за храна и размножаване на мухите са разлагащи се органични животински и растителни материали. Това е и причината те да разнасят десетки болести - предимно дизентерия и чревни инфекции, които твърде често ни посещават в летните горещини. Затова трябва храната да е винаги или в хладилник, или добре покрита. Например от началото на август досега у нас са регистрирани около 700 случая на дизентерия и други летни зарази. Според лекарите те всъщност са много повече.
Зоолозите са описали досега над 2000 вида комари. Някои видове са известни като преносители на маларията. Това заболяване е особено разпространено в екзотичните тропически страни. Маларията е силно заразна и се пренася от вече болните хора и от паразитоносители (комари). Симптоми на маларията протичат в няколко фази, включващи висока температура (над 39 градуса), треска, изпотяване.
Всички видове комари обитават места, където има влага, застояла или слабо течаща вода. В индивидуалното им развитие се открояват 4 стадия - яйце, ларва, какавида, имаго. Първите 3 стадия протичат във водна среда, а в последния - имагото, комарите са активно летящи насекоми. Именно в този 4-ти стадий женският комар, който смуче кръв от топлокръвни организми (хора и животни), живее от 2 до 6 месеца, като снася 100-300 яйца. Всъщност женските се хранят с кръв, защото в нея има протеин, който е от жизнено значение за развитието на яйцата им.

Не се потиш, не те хапе комар

Комарите могат да надушат млечна киселина и въглероден двуокис от 36 м. Учени отбелязват, че хората, които не се потят обилно, по-рядко са хапани от комари.
Кръвосмучещите комари са потенциални носители на повече от 50 вирусни и бактериални инфекции, които могат да бъдат предадени на човек при контакт с насекомото. Но не могат да пренасят СПИН от човек на човек.
Мъжките комари се хранят с цветен прашец, а продължителността на живота на мъжките комари е само 15-20 дни.
В България има около 39-40 вида, някои от които причиняват енцефалит или жълта треска, макар че неотдавна бе потвърдено разпространението на 3 екзотични вида комари и няколко разновидности кърлежи, които вече редовно се срещат в Европа. Всички те са преносители на смъртоносни болести, които може да заразят човека и с вирусни енцефалити. За България опасност представлява и маларията, както и екзотични трески като западнонилската, предупреждават учени от БАН.

Бабини рецепти и с черен пипер

При ухапвания от комари може да приготвите смес от 2 с.л. сода бикарбонат, залята с 3 с.л. вода. Добре се разбърква, ако има нужда, леко се разклаща. Вечер пъпките добре се намазват и сутрин содата се измива.
Друг лек е... настърганата ябълка. Тя се слага на ухапаното място с по 50 мл оцет и ракия и се правят компреси на зачервения участък.
Помага и затоплен метален предмет, с който може да бъде наложено ухапаното мястото. Отровата, отделяна от хоботчето на женския комар, се състои предимно от белтъчини, които може да се неутрализират при температура над 45 градуса.
Помагат и листа от лавандула или босилек. Както и субстанции, които в химично отношение се доближават до черния пипер. Изследователска група от университета "Гейнсвил" във Флорида е разработила нов ефективен метод срещу ухапванията от комари, основан на вещества от класа на т.нар. N-ацилпиперидини, които химично са роднини на черния пипер. Твърди се, че капан за комари е и сандъчето домати (може и декоративни или чери) на терасата.
Триенето с лимонов сок, ябълков оцет или малко сол и вода върху ухапаното бързо помага за облекчаване на сърбежа. Лимоните имат допълнителен бонус, действат като дезинфектант, който убива бактериите, и помагат да се избегне инфекцията.

 

БСП подкрепи нулевата ставка на ДДС върху хляба

автор:Дума

visibility 715

/ брой: 83

Фалитите у нас са намалели с 10%

автор:Дума

visibility 696

/ брой: 83

Окончателно: без повече реклама на хазарт в медиите

автор:Дума

visibility 652

/ брой: 83

Транспортна стачка парализира Гърция

автор:Дума

visibility 703

/ брой: 83

4 страни от ЕС готови да признаят Палестина

автор:Дума

visibility 848

/ брой: 83

Хутите атакуваха бойни кораби на САЩ

автор:Дума

visibility 734

/ брой: 83

Накратко

автор:Дума

visibility 659

/ брой: 83

Празник на гнева

автор:Александър Симов

visibility 829

/ брой: 83

Оставаме алтернативата

автор:Дума

visibility 699

/ брой: 83

Презряният Нерон

visibility 765

/ брой: 83

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ