02 Май 2024четвъртък14:27 ч.

Левски ЛУКойл е първият полуфиналист за купата

Сините баскетболисти разбиха Академик Бултекс със 115:74

visibility 45

Левски ЛУКойл започна защитата на Купата на България по безпощаден начин. В зала “Универсиада” домакините на финалния турнир разбиха в първия четвъртфинал Академик Бултекс 99 (Пловдив) със 115:74 и се класираха за полуфиналната фаза на надпреварата.
"Академиците" изненада домакините със силни начални минути и прати фаворитите от столицата в ролята на изоставащи - 4:10. “Сините” се съвзеха и изравниха до 13:13 и веднага след това поведоха за пръв път в мача - 15:13. Първата четвърт бе белязана от множество пропуски и под двата коша, но домакините бяха напред с 24:21 след 10-те минути.
Две бързи тройки на "сините" изстреляха столичани напред с двуцифрена разлика - 31:21. Пловдивчани отбелязаха за първи път в тази част след близо 4 минути за 35:23, но стрелбата на носителите на Купата потръгна и разликата оставаше двуцифрена, а 2 минути по-късно за първи път дистанцията рескочи двадесетте точки - 48:27, а на полувремето бе 60:36.
Лек импулс в редиците на гостите съкрати изоставането им до 42:60:42, но разликата бързо отново надмина 20-те точки. Това стана при 69:42 след 7 безответни точки на “сините”, а малко след това поведоха и с 30 - 76:46, а преди финалните 10 минути всичко изглеждаше решено - 86:53.
Границата от 100 точки бе премината малко преди средата на последната четвърт, когато Левски поведе със 101:62, а сирената дойде при резултат 115:74 и така баскетболистите на Тити Папазов продължават напред към полуфиналите, където очакват Берое или Черноморец (Бургас).
Чавдар Костов с 19 точки и стрелба от игра 8/8 бе най-резултатен за победителите, докато Венцислав Петков и Христо Захариев прибавиха съответно 16 и 13 точки. Зейн Ноулс и Борислав Младенов останаха с по 12, а Райън Райт - с 10.
Седрик Боуен с 21 вкара най-много в мача, за пловдивчани Обрад Томич добави 16, а Васил Бачев 11, но при стрелба от игра 5/15.