19 Април 2024петък22:37 ч.

Левски удари поляци за първа победа през 2021 г.

visibility 41

Отборът на Левски записа първа победа през 2021 година. "Сините" надвиха с 1:0 последния в полския елит Подбескиджье в хърватския град Пореч. Единственото попадение бе дело на Мартин Петков (22), който се разписа с красива странична ножица. Капитанът Николай Михайлов спаси дузпа в последните секунди, която бе отсъдена за игра с ръка на дебютанта Ребин Сулака.
Това бе втората проверка на столичани през този година, като отборът напълно заслужено победи последния в Полша. 26-кратните шампиони изиграха отново едно много добро първо полувреме, както бе и срещу Домжале, когато загубиха с 1:2 след обрат и нелепи намеси на дебютиралия вратар Звонимир Микулич. Този път хърватинът започна мача в нова схема на игра 4-4-2, което даде повече компактност на отбора, както в защита, така и в халфовата линия. Ребин Сулака дебютира след почивката в схема 3-5-2.
В стартовия състав за проверката имаше три промени, като титуляри освен Микулич, започнаха Мартин Райнов и Здравко Димитров. Пред хърватина в защита излязоха Найденов, Алекс Петков, Живко Атанасов и Патрик-Габриел Галчев. Райнов, Даске, Здравков и Мартин Петков бяха четиримата халфове, докато Марин Петков помагаше на Робърта в атаката.
Именно нидерландецът отправи първия опасен удар още във втарата минута, но полският вратар Mихал Пескович обаче с добър рефлекс изби. В 11-ата минута страхотно спасяване на Микулич запази вратата на "сините". Той спря Камил Билински, който бе останал сам срещу него.
Последваха няколко странни отсъждания на рефера, които вбесиха столичани. Първо българите искаха фаул срещу Галчев, след който Карол Даниелак излезе сам срещу вратаря, но стреля в аут, а реферът изненадващо отсъди ъглов удар. Минута по-късно груб фаул срещу Робърта бе подминат от съдията.
В 22-ата минута Левски поведе с красив гол на Мартин Петков. 18-годишният нападател бе точен със странична ножица от 12 м след центриране на Найденов.
Интересното е, че в първата контрола на тима Петков със същия удар нацели гредата. Този път обаче прати топката в долния ляв ъгъл. Малко след това Димитров стреля, но вратарят спаси. В 32-ата минута Микулич отново спаси опасен удар на поляците от няколко метра.
На почивката Николай Михайлов се появи в игра. Още в 47-ата минута Здравко Димитров можеше да удвои, но отново вратарят на поляците спаси. Десет минути по-късно Мартин Петков бе близо до втори гол, но полският страж изби с крак.
В 60-ата минута  Ребин Сулака дебютира за Левски, а с него в игра се появиха и дошлият на проби хълватин Анте Върчилак, Александров, Славчев, Юруков и Стивън Петков, а "сините" се подредиха в схема 3-5-2.
Петков не успя да удвои малко след влизането си, когато не засече подаване с глава на Атанасов. Десетина минути преди края удар отдалеч бе отразен от Михайлов. Плътен удар на Робърта бе спасен от стража на  Подбескидзе, а секунди след това Валери Божинов замени нидерландеца. Буквално в последната минута за игра с ръка на Сулака реферът, който беше доста неориентиран цял мач, посочи бялата точка. Зад топката застана резервата Сергей Миакушко, но Михайлов се хвърли вдясно и парира удара и така донесе и първата победа на Левски за годината, дошла срещу отбор, който е по-напред в подготовката, дащото след седмица стартира сезона в Екстракласата срещу Легия Варшава. Това бе последната контрола на поляците, в които се състезава бившият вратар на "сините" Мартин Полачек. Той обаче е контузен и пропусна мача.
Следващата контрола на Левски е в сряда, 27 януари, срещу словенския Копер.

БСП огласява днес доклада за договора с ,,Боташ"