Личните лекари искат да правят бързи тестове
Личните лекари настояват да могат да правят бързи антиген тестове на пациенти с поне два симптома, а направлението за PCR да се издава само при нужда от потвърждение на резултата.
Вчера здравният министър уточни, че има два варианта, предложени от Сдружението на личните лекари, при които те да могат да издават направление за PCR. Бе одобрен този, при който трябва да има налични поне пет новопоявили се симптоми – като температура, суха кашлиза, загуба на вкус или обонянание, силна отпадналост, затруднено дишане, мускулна болка, ниска сатурация и др.
Според личните лекари обаче това решение вече е неработещо заради динамичната промяна в ситуацията от началото на октомври досега. Те дават пример, че в началото на октомври са регистрирани около 800 новозаразени на ден при 4000 сега.
Джипитата настояват тестването да се улесни като се позволи да назначават първо от бързите антигенни тестове, а PCR тестът да е само за потвърждаване на диагнозата. И освен това тестовете да се назначават при наличие на два, а не на пет симптома. Джипитата предлагат и разширяване на списъка със симптомите като се добавят още главоболие, диария, болки в гърлото, гадене и повръщане, пише днес Медиапул.
Според джипитата достъпът до тестване трябва да е лесен и то да става бързо, за да могат заразените бързо да се изолират, а контактните им - проследявани и така да се намали разпространението на инфекцията. По думите им това може да стане с антигенните тестове, които са евтини, достъпни във всяка лаборатория и с тях могат да се обхванат повече хора. Една от обсъжданите в последния месец идеи бе именно личните лекари да дават направления за антигенните тестове, но в последствие властите се отметнаха от нея под предлог, че не са достатъчно сигурни колкото PCR-теста. В крайна сметка в последното предложение на НЗОК е залегнало личните лекари да насочват пациентите за PCR тестове, за които тя плаща по 60 лв. на лабораториите. За сравнение за антигенните тестове се предвиждаше НЗОК да плаща 25 лева на лабораториите.
Според личните лекари положителният резултат от антигенните тестове трябва да е основание за поставяне под карантина или хоспитализация в зависимост от тежестта на заболяването. Те предлагат антигенните тестове да се извършват максимум до четвъртия ден от появата на симптомите. А срокът на валидност на направлението за тестване да е 3 дни.
Джипитата освен това искат да се запише в договора, че тестовете няма да бъдат лимитирани.