29 Април 2024понеделник14:08 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Лиляна Стефанова гостува в първото си училище

Известната поетеса подари на домакините си в 25 ОУ "Д-р Петър Берон" своя книга с автограф, а на библиотеката - пет тома от събраните си съчинения

/ брой: 230

автор:Петра Ташева

visibility 2121

"Щастлива съм, че моето първо училище, което пазя в сърцето си, така хармонично и мъдро пренася в модерния XXI век духовните богатства, натрупани в неговата история. За всеки от нас първото училище е първият буквар и полет. И за мен е така. Тук, като в слънчева прегръдка, аз отново съм в своята детска вселена, в първата класна стая! И съм признателна и очарована!"
Това откровено признание е на нашата бележита поетеса Лиляна Стефанова, която гостува в своето първо училище по покана на директорката Надка Христова и на преподавателката по литература и български език Блага Воденичарова. В интернет откриваме обширен материал за историята и днешния ден на 25-о столично училище "Д-р Петър Берон". В него два реда дълбоко трогнаха поетесата: "Гордост за училището е, че в него са учили Лиляна Стефанова, Коста Цонев, проф. Елка Панова..."


Самата история на училището ни поразява. То е построено през 1924 г., когато се чества стогодишнината на Рибния буквар на д-р Петър Берон. Затова получава неговото име. Намира се в квартал, наречен Добруджански, до източната част на Лагера. В него се заселват бежанци от Добруджа, Македония, Тракия, Западните покрайнини и други далечни краища на разкъсаната ни и ограбена родина. Децата на бежанците били пръснати в далечни училища - Княжево, Бояна. Затова бедните хора решават да направят фонд за построяване на училище и с доброволни дарения започват строежа на училищна сграда. И най-възхитителното - това става още преди да са построили своите малки къщи! Как достойно звучи това днес, когато в нашата страна запустяват и се закриват толкова училища...
А какво самочувствие е дало на всички поколения деца, завършили това училище, самото име "Д-р Петър Берон" - велик български учен, енциклопедист, получил признанието на цяла Европа! Уважаван преподавател в Сорбоната, Париж. Един от плеядата безсмъртни възрожденци, просветители, родолюбци. Учил в Хайделберг, овладял девет езика, написал повече от двадесет научни труда по различни специалности на много европейски езици. Той е първият наш голям учен с изключителни заслуги за нашето светско образование, за нашето училище. Всички свои средства, получени с огромен труд, влага за построяване на училища, за издаване на учебници, ратува за равно образование на момчетата и момичетата. Въпреки че живее и работи в Европа, той налага своята позиция, че най-главното е "да се овладее първо родният език, а после чуждите езици".


"Откривам във вашите очи оная десетгодишна Лиляна, която толкова обичаше своето училище. Видях, скъпи приятели, вашите прекрасни творби, с които е украсена цялата красива сграда. Гордея се с вас. Без вярата във вашето бъдеще не бих могла да напиша нито ред!" - това бяха първите думи на Лиляна Стефанова, с които тя се обърна към учениците и учителите след сърдечното посрещане.
Всички ученици се бяха подготвяли дълго и старателно за срещата си с Лиляна Стефанова. Ръководени от своята учителка, те бяха прочели книги с нейни стихове и проза, бяха открили богата информация за нея в интернет. Затова й задаваха сериозни и интересни въпроси. Разговорът започна с изпълнение на народни песни, защото децата бяха прочели "Една есен в Америка" и знаеха колко се гордее авторката с успеха на нашето народно творчество в САЩ.
Тяхната преподавателка по литература им показа своя книга от Лиляна Стефанова с автограф и топли думи, в които поетесата още преди десетилетия отправя послание: "...и за нашите бъдещи срещи".
Сега това се сбъдна - учителката осъществи срещата на своите ученици с обичаната си поетеса. Децата декламираха, четоха творби от писателката. Срещата се превърна в топъл, задушевен разговор за жизнения и творчески път, за образованието и работата й като редактор, поет, като гражданин. Тя подари на всички ученици и на учителката с автограф своя книга, а на училищната библиотека - пет тома от събраните си съчинения, издадени от издателство "Захарий Стоянов".
Интересен беше разказът на Лиляна Стефанова за времето, когато училището преживява тежки моменти - става лазарет за германските войници в годините на Втората световна война. Но пък какви хубави дни са били празниците някога! Как са го украсявали с венци от цветя и зеленина за деня на славянските братя Кирил и Методий!
"Когато слушах въпросите, които ми задавате вече втори час, разбрах, че мога да ви вярвам. Вие имате голямо бъдеще тук, в нашето Отечество. Гордея се с вас!" - тези пожелания отправи поетесата към учениците, които с особена радост й показаха добре уредения и богат музей на училището. Там е експонирана неговата история. На големи табла са наредени снимките на бележити учители и ученици от всички поколения. Тук е и снимката на Надежда Измирлиева, сестрата на големия поет Христо Смирненски, която е била любима учителка и на Лиляна Стефанова. Изненадана, поетесата застана пред снимката, на която е десетгодишна и е с учителката си и своите съученици, сред които е и видният актьор Коста Цонев.
Тази среща развълнува, зареди със светлина и надежда Лиляна Стефанова. Убедена съм, че тя ще остане и в сърцата на учениците от училище "Д-р Петър Берон".
 

Опонентът ни е паралелната държава

автор:Дума

visibility 143

/ брой: 81

1,3 млн. българи живеят с доходи под прага на бедност от 638 лв.

автор:Дума

visibility 171

/ брой: 81

Сключен е договор за шумоизолираща преграда над с. Чурек

автор:Дума

visibility 164

/ брой: 81

Българчетата са на първо място в света по пушене

автор:Дума

visibility 189

/ брой: 81

БСП успя да запази работните места в мините

автор:Дума

visibility 168

/ брой: 81

"Боташ" не иска прекратяване на споразумението с "Булгаргаз"

автор:Дума

visibility 168

/ брой: 81

Новите двуетажни влакове пристигат през 2026 г.

автор:Дума

visibility 176

/ брой: 81

Fitch очаква политическата криза пак да отложи еврото

автор:Дума

visibility 148

/ брой: 81

Хиляди испанци подкрепиха Санчес

автор:Дума

visibility 144

/ брой: 81

Нелегални мигранти с менте лични карти

автор:Дума

visibility 165

/ брой: 81

САЩ и Китай трябва да са партньори

автор:Дума

visibility 168

/ брой: 81

Накратко

автор:Дума

visibility 135

/ брой: 81

Загинал на работа

автор:Аида Паникян

visibility 145

/ брой: 81

Маските паднаха

visibility 145

/ брой: 81

Украйна – камикадзе на САЩ

автор:Юри Михалков

visibility 142

/ брой: 81

БСП е алтернатива за развитието на България

автор:Дума

visibility 173

/ брой: 81

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ