26 Април 2024петък05:38 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Домашно земеделие

Лимони и мандарини посред зима от градината вкъщи

Отглеждането на плодове и зеленчуци на една ръка разстояние може да се превърне в хоби и истинско забавление

/ брой: 5

visibility 7573

Мария Попова,
ландшафт архитект


Създаването на миниатюрна зеленчукова или плодна градина в домашни условия е чудесна идея, още повече ако сте заобиколени от деца - те ще бъдат с любопитство, желание и усърдие вашите малки помощници.
Отглеждането на една ръка разстояние и откъсването с огромно удоволствие на толкова вкусни неща, растящи буквално до прозореца или на терасата вкъщи, може да се превърне в истинско забавление.
Подходящи да се развиват в апартамент от плодовете са някои видове цитруси, а от зеленчуците, решите ли, ще се радвате на чери домати и ядливи люти чушлета, които освен това са красиви с декоративните си качества.

 
Чери домати
Има предположения, че чери доматите са поставили началото на култивирането на дивите домати. Основното им видово разнообразие принадлежи към подвида Solanum Lycopersicum var. cerasiforme (Lycopersicon esculentum var. cerasiforme).
Когато узряват, малките плодове са изключително интересни с разнообразните си цветове и нюанси от зелено през жълто до наситено червено, и освен приятния си вкус носят естетично удоволствие. Особено са подходящи за украсяване на салати, различни ястия и дори десерти. Техните ненатрапчиви вкусови качества и форма ви дава възможност да проявите своята фантазия, като ги включите при оформянето на блюдата във вашия дом.
При отглеждането на чери доматите най-добре е да ги засадите в отделни саксии. Може да си купите готов разсад и да слагате по две растения във всеки съд. Лесно се отглеждат и от семенца. Така ще можете сами да подберете сорта на доматите още от предишната година. За това е необходимо да извадите семената от добре узряло плодче и да ги поставите върху памучно парче плат да изсъхнат на слънце. След това ги запазете на сухо място за следващата година. Засадете ги първоначално в по-голяма саксия и когато пораснат до около 7-8 см височина, ги преместете в постоянните им саксии, но не по-рано.

Люти чушлета
Лютите чушлета чудесно ще украсят стаята или терасата във вашия дом поради декоративните си качества. 
За да отгледате люти чушлета, поставете на дъното на избраната от вас саксия или сандъче по-едри камъчета и малко пясък, а върху тях торфопочвена смеска, която можете да купите от близкия цветарски магазин. Ако все пак решите за вземете почва от градината, много важно е предварително да я обеззаразите.
В саксия засадете 7-8 семенца на известно разстояние едно от друго. Леко уплътнете почвата и полейте. Поставете съда в стаята на светло и топло място. След като поникнат стръкчетата, ги преместете на по-хладно, но задължително светло място. Ако решите да изнесете чушлетата на терасата, когато времето стане по-топло, е необходимо постепенно да ги приспособявате към условията на открито. След като растенията вече са оформени, оставете по едно в саксия, а останалите разсадете. Те са чудесен подарък за вашите приятели.
 
Зелени подправки 
Решите ли да разнообразите и допълните вашата "домашна градинка", можете да включите в нея и лук, чесън, копър, магданоз и кориандър, които са също подходящи за отглеждане при домашни условия. Освен че ще имате подръка прясна подправка, когато готвите, те ще ви радват и със своята свежест и ухание. Интензивно наситеният цвят на техните зелени листа може да бъде оригинална жива декорация за вашата тераса.
Изискват умерено поливане и предпочитат непряка слънчева светлина. Шарената сянка е идеална за тях.
Чесънът унищожава някои вредители и без проблем може да се отглежда в комбинация с друго растение. Спокойно го засадете при останалите подправки или до мушкатото, с което ще си партнират чудесно.
Не са трудни за отглеждане и някои ароматни подправки, като чубрица, розмарин и босилек. Те са непретенциозни и не е необходимо да полагате особени грижи за тях.
Имайте предвид, че босилекът, засаден на вашата тераса, освен с лекия си и приятен аромат, ще бъде и препятствие за комарите през лятото.
 


Цитруси в саксия - това не е фантазия
Цитрусовите растения ще внесат не само средиземноморско усещане в дома ви, но ще ви даряват и с плодове. Вкъщи от тях не бива да се очаква богатата реколта, присъща им в случаите, когато растат на открито, но придават изтънченост и екзотика на помещенията, в които са поставени. Освен това по време на цъфтежа им из въздуха около растенията се разнася изключително приятен аромат.
Можете да засадите и отгледате вашия цитрус от семка, но това изисква повече време и усилия. Ако все пак решите да го направите, трябва да се въоръжите с търпение, защото първата ви реколта от цитрусови плодове ще бъде най-рано след няколко години. За целта следва да приготвите почвена смес със средно зърнеста структура, която да съдържа равни части компост, обикновена пръст и пясък. След отделянето на семката от плода, я измийте внимателно с хладка вода и я заровете на около 1-2 см дълбочина в малка саксия, с отвор за изтичане на излишната вода. Щом растението покълне и укрепне, вече може да го прехвърлите в по-голям съд. Не забравяйте, че бебето-цитрус обича да е на топло.
За да се формира короната на дръвчето, е необходимо през пролетта на втората година от началото на растежа му да прищипете върха на основното стъбло. Така то започва да се разклонява, като се развиват страничните пъпки. Най-подходяща форма за отглеждане на цитрусовите растения в стайна обстановка е храстовидната, с малък ствол и 3-5 скелетни клонки. Когато те достигнат дължина 20-25 см, се орязват до 15-20 см.
При по-нататъшния растеж трябва да оформяте дръвчето, като премахвате клонките, които са насочени към вътрешността на короната, както и тези, израснали много близо един до друг. В долната част на стъблото обикновено се появяват малки клонки (леторасли), наречени "гладници" или "лакомци". Те поглъщат голяма част от хранителните вещества на растението, поради което трябва да ги отстраните още при появяването им.



От лакомците можете да запазите само тези, които ще използвате за дооформянето и попълването на празните места в короната. За да осигурите по-добро плододаване на цитрусовото дръвче, трябва редовно да го подрязвате (пензирате), дори когато то вече има желания от вас вид.
Вместо да губите толкова време и да хабите толкова труд, много по-лесно е да купите саксия с цитрусово дръвче от цветарски магазин. Обикновено височината на тези дръвчета достига до 1 м, но не е изключено те да израснат и по-високи, ако бъдат отглеждани при оптимални условия.
Цъфтят и плодоносят през цялата зима, а някои, като целогодишния лимон, и през останалите сезони. След като купите растението, не бързайте да го пресаждате. Добре е, преди да го преместите в по-голяма саксия, да престои поне няколко месеца, за да се адаптира към условията в дома ви.
Цитрусите произхождат от географски райони, където дните през зимата са по-дълги, затова при нашите условия е добре да поставите допълнително осветление близо до тях.
Цитрусите обичат средна температура 10-12 градуса през зимата и 17-20 по време на зреенето на плодовете. Това са условия, които лесно можете да им осигурите при нашите климатични особености.
През лятото ги изнесете на балкона, но ги пазете от пряка слънчева светлина, която може да изгори листата им. Поливайте цитрусите всеки ден - те изискват висока влажност на въздуха и не трябва да се допуска засушаване на почвата. По време на цъфтежа и началното зреене на плодовете редовно пръскайте дръвчетата, а листата избърсвайте с влажна кърпа.
От друга страна обаче, прекомерното овлажняване затруднява дишането на корените и те могат да загният. Характерен белег за това са бледозеленият цвят на листата с жълтеникави петна по тях.
Когато нощите захладнеят, започнете да премествате саксията в стаята първо само вечер, за да привикнат, а след това за целия зимен сезон. Имайте предвид, че през зимата дръвчетата се поливат само веднъж седмично, като температурата на водата трябва да бъде с 2-3 градуса по-висока от стайната.
Цитрусите трябва да се присаждат през няколко години, а по време на растежа е редно всяка година да подхранвате почвата. Това следва да става рано през пролетта, още преди дръвчето да е цъфнало. Тор може да си купите от цветарските магазини. Не бива често да сменяте саксията с по-голяма, тъй като колкото повече корените се разрастват, толкова по-малко остава самото дръвче.
От тези екзотични плодове при домашни условия може да отгледате сравнително лесно мандарина, портокал, грейпфрут, киви, зелен и жълт лимон.
Мандарината е доста студоустойчив вид и понася температури от около 10-15 градуса, но въпреки това е добре да внимавате, защото внезапното застудяване може да нанесе сериозни поражения на дръвчето.
Лимонът е особено ценен освен заради плодовете си, богати на витамин С, но и поради отделянето на голямо количество фитонциди от неговите листа. Те действат като естествен антибиотик, който унищожава микробите в стаята, където се развива растението. Имайте предвид обаче, че с настъпването на студовете непременно трябва да "зазимите" вашето лимоново дръвче, като го преместите на топло. То е със слаба устойчивост към ниските температури - листата му измръзват при минус 5 градуса и ако го забравите на балкона, в най-добрия случай рискувате сериозно да пострада.
Най-претенциозно за отглеждане е кивито, то обаче е и най-студоустойчиво. За неговото добро развитие трябва редовно да го напоявате и пулверизирате. Лекото засенчване също ще му се отрази добре.
 
х   х   х

Отглеждани при подходящи условия, тези южни дръвчета ще ви дадат полезни и вкусни плодове. За децата вкъщи ще е особено интересно да откъснат и опитат "домашната реколта", за която и те са се грижили. Освен това тяхното участие при отглеждането на плодните дръвчета във вашия дом ще ги приучи на добри навици и ще допринесе за правилното им екологично възпитание и отношение към живата природа.


5 златни правила


- Не оставяйте да престои вода в подложката на саксията, след като сте полели цитрусовото дръвче.
- При температури над 10 градуса може да изнесете растението на балкона.
- Вечер пръскайте листата с вода, ако въздухът е топъл.
- През първите месеци на адаптиране не торете.
- Ако искате листата на вашето цитрусово дръвче да са блестящи, почиствайте ги с памучно парче плат, напоенo с бира.
 

Обществените поръчки над 5 млн. лв. под специален надзор

автор:Дума

visibility 306

/ брой: 79

Забраняват рекламата на хазарт в медиите

автор:Дума

visibility 333

/ брой: 79

Безплатни винетки за електромобилите на инвалидите

автор:Дума

visibility 384

/ брой: 79

Жилищните кредити с нови рекорди

автор:Дума

visibility 316

/ брой: 79

Северна Македония гласува за президент

автор:Дума

visibility 299

/ брой: 79

ЕП прие закон за защита на жените

автор:Дума

visibility 347

/ брой: 79

Хиляди деца в Румъния оставени на бабите

автор:Дума

visibility 346

/ брой: 79

Накратко

автор:Дума

visibility 255

/ брой: 79

Политически кукувици

автор:Александър Симов

visibility 393

/ брой: 79

Договорът с „Боташ“ е национално предателство

visibility 324

/ брой: 79

Как Йончева забрави "Ало, Банов"

автор:Дума

visibility 339

/ брой: 79

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ