15 Май 2024сряда13:05 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Липсват нерегистрирани и изтеглени от пазара лекарства

/ брой: 80

автор:Дума

visibility 729

Неразрешените и дерегистрираните лекарства са водеща причина за сигнали от пациенти, показват обобщените данни от онлайн платформата на Българската асоциация за развитие на паралелната търговия с лекарства (БАРПТЛ) и горещата телефонна линия. От 13 март за липси на лекарства са подадени 82 сигнала, в 81% от тях причините са неразрешените у нас и дерегистрирани продукти. Близо 1/3 от тях са за препарати, които са в процес на клинични проучвания за лечение на КОВИД-19. Останалите са за хронични заболявания, които досега пациентите са купували от съседни държави, тъй като или не са регистрирани у нас, или са били, но са изтеглени и заличени от българския пазар. 

27 са сигналите за лекарства за лупус и ревматоиден артрит. С по-малко сигнали са продукти за епилепсия, хормонозаместващи лекарства и др. 12% от пациентите пишат за липсващо лекарство за рак на гърдата с временно преустановен внос от февруари. Те са напълно обслужени, тъй като от 18 февруари има непрекъснат паралелен внос на същия продукт от Европа, поясниха от БАРПТЛ. От асоциацията коментират, че реакцията на крайните потребители в периода на извънредно положение се различава от досегашните резултати, тъй като показва затруднения от придържане към терапия с дерегистрирани и неразрешени продукти. 

БАРПТЛ предлага промени в Закона за лекарствените продукти в хуманната медицина и в Наредба 10 за условията и реда за лечение с неразрешени за употреба в България лекарствени продукти. БАРПТЛ иска законови текстове, които позволяват вноса на лекарства, регистрирани в ЕС, и разширяване на режима за внос на нерегистрирани, но предписвани от лекарите у нас лекарства за амбулаторно лечение.

Над 12% от българите нямат банкова сметка

автор:Дума

visibility 143

/ брой: 89

Държавата взе още 200 млн. лв. заем

автор:Дума

visibility 131

/ брой: 89

Фирмите у нас все по-трудно получават парите си

автор:Дума

visibility 138

/ брой: 89

Хамас планирала база в Турция

автор:Дума

visibility 139

/ брой: 89

Силяновска пак пропусна името на страната си

автор:Дума

visibility 143

/ брой: 89

Макрон: ЕС да смени своя бизнес модел

автор:Дума

visibility 137

/ брой: 89

Още година без мита и квоти за украинския внос

автор:Дума

visibility 143

/ брой: 89

Знания и пошлост

автор:Деси Велева

visibility 139

/ брой: 89

Предизборни идиотщини

автор:Любо Кольовски

visibility 115

/ брой: 89

Институционално безхаберие

visibility 127

/ брой: 89

Време за преосмисляне

автор:Събина Петканска

visibility 134

/ брой: 89

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ