Лондон пак зове за промени в ЕС
Заради евроскептичния вот премиерът Камерън настоява за по-големи правомощия на националните правителства и ограничаване на свободното придвижване на хора
/ брой: 119
Британското правителство обсъжда нови антиимигрантски мерки. След победата на евроскептичната Партия на независимостта на Найджъл Фараж консерваторите правят опит да върнат разочарованите си избиратели.
Едно от предложенията е европейците, които не могат да си намерят работа в продължение на 6 месеца, да бъдат изгонвани от страната. Друга идея е ограничаване на общия срок за получаване на помощи за безработица до три месеца вместо сегашните шест.
И двете предложени политики обаче може да не помогнат на премиера Дейвид Камерън да намали броя на имигрантите във Великобритания, коментират критици. Първо, ограниченията няма да се отнасят за пришълците, които успяват да си намерят работа. Освен това в момента британските власти изпитват трудности в екстрадирането на опасни чужди престъпници, а изгонването на редови имигранти може да се окаже невъзможно.
След тежката изборна загуба, която прати британските консерватори едва на трето място, премиерът Дейвид Камерън коментира, че резултатите се дължат на "дълбокото разочарование" във Великобритания от ЕС. Той категорично отхвърли всякакъв съюз с националиста Фараж. Камерън зове лидерите на Европейския съюз за спешни реформи в организацията, за да спрат по-нататъшния възход на националистическите партии, които се представиха убедително на евроизборите.
Британският премиер използва вчерашната неформална среща на европейските лидери, сред които бе и българският премиер Пламен Орешарски, за да поиска незабавни промени в Лисабонския договор, които да дадат по-големи правомощия на националните правителства. Според Камерън нарасналата подкрепа на евроизборите за крайнодесните и крайнолевите популистки партии в страните от ЕС е знак, че избирателите искат промяна. Резултатите отправят много ясно послание, че хората са дълбоко разочаровани от ЕС и от начина, по който той работи, от това как взаимодейства с Великобритания. Те искат промяна, заяви Камерън.
Сред реформите, за които настоява британският лидер, е и промяна на европейското законодателство, за да може да бъде ограничено свободното придвижване на хора в ЕС. Целта е да бъдат приети нови правила, които ще спрат т.нар. социален туризъм на граждани от по-бедните източноевропейски членки на съюза.
Във връзка с възхода на крайните партии на евроизборите анализатори коментират, че те са знак за несигурността на хората в Европа. "Чисто символично този резултат е значим, но на практика тези проценти остават доста малка част от Европейския парламент. Не е краят на света. Също така между радикалните партии на Великобритания и Франция реално няма много допирни точки и те не могат да съставят блокиращо мнозинство", изтъкна анализаторът Доминик Моази от Института за международни отношения.
За някои може би това е шанс да се променят нещата, но партията - френският "Национален фронт", няма ясна програма с конкретни политически и икономически цели, коментира филмовият продуцент Матиас дьо са Морейра.
Вчера резултатите от евровота и следващите стъпки, сред които е изборът на председател на Еврокомисията, бяха обсъдени на срещи на върха на Европейската народна партия и Партията на европейските социалисти, където България бе представена съответно от лидера на ГЕРБ Бойко Борисов и председателя на БСП и президент на ПЕС Сергей Станишев.