28 Ноември 2025петък09:54 ч.

АБОНАМЕНТ:

АБОНАМЕНТ за вестник „ДУМА“ за 2026 година. Можете да се абонирате в: „Български пощи“ АД до 15 декември 2025 г., „Доби прес“ ЕООД до 28 декември 2025 г., в редакцията на вестника до 20 декември 2025 г. Каталожен номер 6. Цени: 12 месеца - 149 € / 291,42 лв., 6 месеца - 75 € / 146,69 лв., 3 месеца - 40 € / 78,23 лв., 1 месец - 14 € / 27,38 лв. За повече информация тел. 02 9705 203 и 02 9705 216 отдел „Разпространение” на в-к ДУМА на ул. „Позитано” 20 А. E-mail: abonament@duma.bg АБОНАМЕНТ за вестник „ДУМА“ за 2026 година. Можете да се абонирате в: „Български пощи“ АД до 15 декември 2025 г., „Доби прес“ ЕООД до 28 декември 2025 г., в редакцията на вестника до 20 декември 2025 г. Каталожен номер 6. Цени: 12 месеца - 149 € / 291,42 лв., 6 месеца - 75 € / 146,69 лв., 3 месеца - 40 € / 78,23 лв., 1 месец - 14 € / 27,38 лв. За повече информация тел. 02 9705 203 и 02 9705 216 отдел „Разпространение” на в-к ДУМА на ул. „Позитано” 20 А. E-mail: abonament@duma.bg

Ловешкият театър гостува в София

Яворовата пиеса "В полите на Витоша" под режисурата на Крис Шарков с две премиерни представления

/ брой: 239

автор:Дума

visibility 1404

Един от шедьоврите в българската драматургия - "В полите на Витоша" от Пейо Яворов, влиза в репертоара на Драматичния театър в Ловеч с две премиери през декември - в Ловеч и в София. Спектакълът е под режисурата на Крис Шарков, който категорично заявява присъствието си на българската театрална сцена. Премиерите са на 12 декември от 19 ч. в ДТ - Ловеч и на 13 декември в Театър НАТФИЗ, отново от 19 ч., научи ДУМА от Маргарита Капитанска, пиар и комуникации на ДТ - Ловеч.
През последните няколко години трупата на Ловешкия театър вдъхновява режисьорите със своя млад състав. Затова и Крис Шарков избира в главните роли на Мила и Христофоров да се превъплътят актьорите Боряна Бабанова и Неделин Найденов. Заедно с тях на сцената ще излязат Петко Венелинов, Елица Костова, Георги Грозев, Дейвид Тумбарков, Явор Костов-Яша и Аделина Петрова.
Сценографията и костюмите за Яворовата пиеса са на Кирил Наумов, който тази година беше удостоен с награда за костюмография за спекаткъла "Службогонци" от 25-ото юбилейно издание на Международния фестивал "Дни на комедията" в Куманово, Северна Македония. По музиката работи Емилиян Гацов-Елби, известен с творчеството си за спектакли на НТ "Иван Вазов", Театър "София", Театър 199 и др. Плакатът е на графичния дизайнер и фотограф Драгомир Димчев.
"В полите на Витоша" на Пейо Яворов неслучайно е посочвана като един от шедьоврите на българската драматургия. Думите на автора докосват със своята нежност и любовна лирика, но в същото време се забиват като остриета от невъзможност. Тя е и една от първите български пиеси с европейска проблематика и форма, следваща две основни линии - политическа и любовна. Творбата далеч не е родена от фантазията. В нея Яворов вплита личната си любовна история с Мина Тодорова, чийто край е определен от смъртта.
Освен характерната за автора красива неосъществимост на любовното чувство, пиесата се занимава и с вечния проблем за невъзможността за адаптация на българския интелектуалец в социалния и политическия живот.

 


Последвайте или харесайте в-к "ДУМА" във ФЕЙСБУК   --> ТУК <--

Споделяйте нашите публикации.

 

 

 

 

Брюксел с критики към бюджета за 2026 г.

автор:Дума

visibility 2164

/ брой: 223

България и Китай могат да си сътрудничат в автомобилния сектор

автор:Дума

visibility 2200

/ брой: 223

Спецов става единствен шеф на дружествата на "Лукойл" у нас

автор:Дума

visibility 2653

/ брой: 223

Регистрацията на кладенците се отлага до 2039 г.

автор:Дума

visibility 2345

/ брой: 223

ЕП прие бюджета на ЕС за 2026 г.

автор:Дума

visibility 2480

/ брой: 223

Скопие залага на Коридор 10 през Сърбия

автор:Дума

visibility 2062

/ брой: 223

Гарантите обсъждат новата фаза за примирието в Газа

автор:Дума

visibility 2977

/ брой: 223

Нелепости

автор:Александър Симов

visibility 2584

/ брой: 223

Целият ми живот мина пред очите на всички

автор:Дума

visibility 2480

/ брой: 223

Войната и съдбата на човека

автор:Николай Милчев

visibility 2277

/ брой: 223

Ролята на онлайн медиите за атомизиране на обществото

автор:Искра Баева

visibility 2278

/ брой: 223

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ