06 Май 2024понеделник12:40 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

"Лятната" храна - полезна и... опасна

С 40% се увеличават през този сезон отравянията с храна, сочи медицинската статистика

/ брой: 173

автор:Дума

visibility 2107

Макар всеки от нас отлично да знае как да ги предотврати и се стреми да поддържа хигиена, никой не е застрахован. Затова американски специалисти са издали кратък "наръчник", който обединява симптомите на някои "летни" болести, и начините да се справим поне с първите прояви. Мотивът на американските лекари е статистиката, която сочи, че през лятото хранителните отравяния се увеличават с 40%. Едни от продуктите, които най-често ги предизвикват, са:
* Неизмити или развалени плодове и зеленчуци
Симптоми: 4-5 часа след тяхното консумиране започват болки в корема, гадене, повръщане. Отравянето с продукти, обработени с химически вещества, често е съпроводено от алергична кожна реакция и лекарската намеса е задължителна.
# Какво да се прави? Промиване на стомаха с подсолена вода или слаб разтвор на калиев перманганат, слабително средство и/или клизма. Когато повръщането спре, болният трябва да приеме 6-10 таблетки активен въглен, а след това много топли течности. Добре е едно денонощие да се гладува, а после да се премине на лека храна - супи, сухари.
* Развалени месни продукти
Симптоми: След 7-8 часа започва мъчително гадене, усещане за тежест, болки в стомаха, температурата се повишава до 38 градуса, може да се появи и главоболие.
# Какво да се прави? След промиване на стомаха за премахване на спазмите е добре да се взема лекарство - най-добре след консултация с лекар. Не трябва да се приемат аспирин или аналгетици, или да се поставя горещо върху стомаха. Необходимо е да се приемат топли течности.
* Риба
Симптоми: Рибните отравяния протичат като правило много тежко. След 4-5 часа се появява гадене, повръщане, куркане на червата и болки в стомаха, понякога и затруднено дишане.
# Какво да се прави? Промивка с подсолена вода или слаб разтвор на калиев перманганат, слабително и клизма. След прекратяване на повръщането се приема активен въглен и постепенно се преминава към лека храна.

Стомашно-чревните разстройства

Специалистите ги наричат гастроентерити. Представляват остро възпаление на стомаха и тънкото черво. Гастроентеритът може да е остър (започва остро, продължителността му не е повече от 2 седмици) и хроничен (може да започне постепенно, продължителността на симптомите е повече от 2-3 седмици, а понякога и месеци). Причините за появата на стомашно-чревно разстройство може да са хранително отравяне, стрес, прекомерна употреба на алкохол, някои лекарства, диетични грешки, вирусни, бактериални и паразитни инфекции.
От инфекциозен гастроентерит например може да се разболеят хора от всички възрасти. Тежестта на протичане зависи от причинителя, от възрастта и предходното здравословно състояние на човек. При кърмачета, малки деца, хронично болни, хора с намален имунитет заболяването обикновено протича по-тежко и често се развиват усложнения. Приемът на някои лекарства (ацетилсалицилова киселина, кортико-стероидни препарати, антибиотици) може да увеличи риска от по-тежко протичане.
Важно е да се знае, че оплакванията при вирусните, бактериалните и паразитните гастроентерити са сходни.

Вирусните

гастроентерити са едни от най-честите заболявания. Тъй като няма специфично лечение, най-важна е профилактиката. Източници на зараза са замърсена храна, вода, съвместна употреба на лични вещи. Симптомите се развиват след кратък инкубационен период от няколко часа. Към проявите, освен гадене, повръщане и диария, могат да се причислят високата температура и мускулните болки. Ако не настъпят усложнения, организмът оздравява след 3-4 дни. 

Бактериалните

гастроентерити се развиват вследствие бактериална инфекция и могат да се разпространят както по хранителен, така и по контактно-битов път. Благоприятни фактори за това са съхранение при стайна температура (особено над 20 гр С), неспазване на лична хигиена. При прием на заразена храна, след минути до няколко часа (4-6), настъпват прояви на гастроентерит. Те се наричат още хранителни токсикоинфекции.
Причинители са различни видове бактерии: стафилококи, салмонела, клостридии, шигели, ешерихия коли и др. В България най-често се срещат първите два. При

стафилококова

инфекция заразяването на хранителните продукти става от персонал, работещ с тях - здрави носители на стафилококи в носоглътката или от боледуващи от вид стафилококова инфекция - гнойна ангина, пневмония, хрема, рани по ръцете. Симптомите се проявяват бурно, минути или няколко часа след заразяването, но около 12 часа по-късно спонтанно преминават. При кърмачета, деца и възрастни заболяването протича по-тежко.

Салмонелоза

Естествен "резервоар" са и дивите, и домашните животни, които са здрави носители и отделят бактериите чрез екскретите си. Друг източник може да бъде човек - здрав заразоносител или болен. Такава инфекция може да възникне и при приемане на кремове, сладолед, пасти и др., приготвени от сурови яйца, както и на животински продукти, недостатъчно термично обработени. Инкубационният период е над 6 часа. Част от преболедувалите салмонелна инфекция остават заразоносители, т.е. вече са излекувани, нямат прояви на гастроентерит, но в стомашно-чревния им тракт има живи причинители и те могат да се източник на заразяване на други хора.

Колиентерити

Един от причинителите им е ешерихия коли - нормален обитател на чревния тракт, но някои щамове причиняват заболявания - колиентерити, ентероколити (засягане на тънко и дебело черво), възпаление на бъбреците, белите дробове и др.
Т.нар. диария на туристите е също вид колиентерит, характерен за времето на престой в друга страна (по-често в топлите райони), или няколко дни след завръщане.

Бактериална дизентерия

или както лекарите я наричат - шигелоза. Тя е масово срещана в развиващите се страни (за разлика от развитите), като основна причина е ниската санитарна култура. У нас заболеваемостта все още е висока, особено в детските колективи. Сезонността на заболяването все повече преминава от лятно-есенна в целогодишна. Инкубационният период е от 1 до 7 дни. Характерни са проявите на ентероколит - спазми, куркане на червата, болки в корема, многократни диарични изхождания с примес на кръв.

Профилактика

- спазване на цялостна лична хигиена (особено важно е измиването на ръцете с топла вода и сапун след всяко посещение на тоалетната)
- използване на индивидуални тоалетни принадлежности, прибори за хранене, хавлии.
При пътуване се препоръчва:
- да се пие бутилирана вода
- да се избягва лед на кубчета (водата може да е замърсена)
- да се избягват сурови плодове и зеленчуци, термично недобре обработени месо и риба, както и храни, приготвени на открито.
 

БСП подкрепи нулевата ставка на ДДС върху хляба

автор:Дума

visibility 1826

/ брой: 83

Фалитите у нас са намалели с 10%

автор:Дума

visibility 1784

/ брой: 83

Окончателно: без повече реклама на хазарт в медиите

автор:Дума

visibility 1608

/ брой: 83

Транспортна стачка парализира Гърция

автор:Дума

visibility 1903

/ брой: 83

4 страни от ЕС готови да признаят Палестина

автор:Дума

visibility 2077

/ брой: 83

Хутите атакуваха бойни кораби на САЩ

автор:Дума

visibility 1696

/ брой: 83

Накратко

автор:Дума

visibility 1745

/ брой: 83

Празник на гнева

автор:Александър Симов

visibility 1975

/ брой: 83

Оставаме алтернативата

автор:Дума

visibility 1737

/ брой: 83

Презряният Нерон

visibility 1921

/ брой: 83

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ