Любов, вино и цветя за Евтим Евтимов
/ брой: 38
С много обич, признания и цветя бе обсипан майсторът на българския любовен стих Евтим Евтимов по повод премиерата на новата му книга "Ако ти си отидеш за миг", издадена от "Персей". Близо триста почитатели на поета препълниха най-голямата зала в Столичната библиотека и коридорите около нея.
Премиерата бе открита от издателя на книгата - литературния критик Пламен Тотев, който разказа как новата книга на Евтим Евтимов се вписва във вече 9-годишната традиция на издателство "Персей" за Деня на влюбените да издава по едно изящно издание, събрало шедьоврите на българската и световната любовна лирика. Пламен Тотев прочете някои от творбите на поета в бял стих, които се публикуват за пръв път сега в книгата "Ако ти си отидеш за миг". Стихове на Петя Йорданова прочете поетесата Романьола Мирославова, сегашната съпруга на Евтим Евтимов.
Център на вечерта беше вдъхновеният авторски рецитал на поета, който прочете свои творби, вдъхновени от любовта му към Петя - "Обич за обич", "Горчиво вино", "Страх", "Ако ти си отидеш за миг", "За две ръце"... всички те познати и като песни. Евтим Евтимов посочи и човека, който ги е запознал с Петя Йорданова в средата на март 1964 г. в редакцията на в. "Учителско дело" - присъстващия на премиерата Пенчо Чернаев. Приятели и колеги като Матей Шопкин, Виктория Катранова, Драгомир Шопов, Атанас Капралов, Николай Милчев... поздравиха събрата си по перо. А на дълга опашка почитатели търпеливо изчакаха реда си, за да получат автограф и да разменят по няколко думи с автора, да му подарят букет цветя или бутилка вино.