03 Май 2024петък16:08 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Макрон: ЕС прибърза с приемането на Румъния и България

автор:Дума

visibility 1039

Балканите са регион, засегнат от корупция и престъпност. Затова ЕС трябва да действа с повишено внимание при приемането на още членове от тази част на Европа. Защото последното голямо разширение  през 2007-а, когато се присъединиха България и Румъния, е било твърде прибързано. Мнението е на френския президент Емануел Макрон.

В публикация за новите промени в процеса на приемане на нови членове в ЕС агенция Ройтерс обръща внимание на френската позиция и по-специално на отношението на френския лидер към балканските държави, пише БГНЕС.

Според наблюдатели, ЕК ще направи опит да умилостиви Франция, която вече наложи вето на разширяването със страни от Балканите.

Припомнят се събитията през октомври, когато президентът Емануел Макрон блокира процеса на стартиране на преговори със Северна Македония и Албания, причислили се към Сърбия, Косово, Черна гора и Босна и Херцеговина. Комисията се надява да убеди Франция да оттегли възраженията си преди срещата на върха в Загреб с балканските държави през май.

„Макрон се превърна в най-прямата фигура сред европейските политици“, продължава Ройтерс. „Според френския президент последната голяма експанзия, когато Румъния и България се присъединиха през 2007 г., е била твърде прибързана и е необходимо повишено внимание при добавянето на още членове от регион, засегнат от корупция и престъпност“.

Промените, които се очаква Комисията да разкрие в сряда, ще дадат на съществуващите членове правомощия да замразяват процеса на приемане за нови страни или да принуждават страните да рестартират преговорите за влизане в някои области на политиката от самото начало, твърди текста. В региона на Балканите ще се провеждат повече срещи, за да се даде повече гласност на политиците за процеса.

„Макрон иска да бъде смятан за водеща фигура в Съюза и ние можем да се съобразим с това, тъй като доверието в ЕС е изложено на риск“, цитира агенцията високопоставена фигура в ЕС, участваща в реформите.

Предложенията на Комисията обаче ще се противопоставят на някои френски изисквания, твърдят запознати, между които са средствата за нови членове да идват от пари, заделени за бедните страни, които вече са в ЕС. Подобен ход според представители на ЕС би застрашил подкрепата за разширяване за сметка на съществуващите бедни членове.

Член на ЕС заяви, че все още не е ясно дали Франция ще бъде удовлетворена от новите предложения: „При Макрон имаме 60% шанс за успех. Всички други правителства в ЕС също трябва да се съгласят с новия метод“, твърди неназованият източник.

„Други страни, включително Холандия и Дания, също са скептично настроени към разширяването, но в ЕС казват, че ако успеят да убедят Франция да оттегли възраженията си, тези страни вероятно ще я последват“, твърдят източниците.

Високопоставения служител в ЕС заявява още: „Без Макрон нито холандците, нито датчаните сами биха блокирали преговорите; със сигурност не за Северна Македония, вероятно дори не и за Албания“.

БСП подкрепи нулевата ставка на ДДС върху хляба

автор:Дума

visibility 958

/ брой: 83

Фалитите у нас са намалели с 10%

автор:Дума

visibility 937

/ брой: 83

Окончателно: без повече реклама на хазарт в медиите

автор:Дума

visibility 874

/ брой: 83

Транспортна стачка парализира Гърция

автор:Дума

visibility 975

/ брой: 83

4 страни от ЕС готови да признаят Палестина

автор:Дума

visibility 1126

/ брой: 83

Хутите атакуваха бойни кораби на САЩ

автор:Дума

visibility 975

/ брой: 83

Накратко

автор:Дума

visibility 911

/ брой: 83

Празник на гнева

автор:Александър Симов

visibility 1114

/ брой: 83

Оставаме алтернативата

автор:Дума

visibility 937

/ брой: 83

Презряният Нерон

visibility 1045

/ брой: 83

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ