12 Юли 2025събота08:46 ч.

Снимка БТА

Майдан в Грузия?

Страната е подложена на масови протести. Наложено е вето на закона за чуждите агенти. ЕС с ултиматум към Тбилиси

/ брой: 92

автор:Дума

visibility 4258

Все повече политически анализатори са убедени, че случващото се в Грузия е нов майдан. По улиците излязоха недоволни от приетия от правителството закон за "чуждестранното влияние". Според него неправителствените организации с над 20% финансиране от чужбина трябва да се вписват в специален регистър и да предоставят подробни отчети за дейността си.
Президентът на страната Саломе Зурабишвили наложи вето, но то има по-скоро символичен характер предвид съотношението на силите в парламента. В телевизионно изявление Зурабишвили обясни, че текстът противоречи на грузинската конституция. Тя посочи, че законът е "руски" по своята същност.
Депутати от управляващата партия и от опозицията се сбиха по време на дебатите по законопроекта, който според критици дублира подобно руско законодателство, използвано за заглушаване на инакомислието.
ЕС, който даде на Грузия статут на кандидат за членство през декември, многократно заяви, че законопроектът ще бъде пречка за по-нататъшната интеграция на държавата. Говорител на Еврокомисията заяви, че ЕС ще обсъди обща реакция, ако спорният закон бъде приет.
"Страните членки ясно са посочили, че ако този закон бъде одобрен, той ще се превърне в сериозна пречка пред европейската перспектива на Грузия", заяви говорителят на Европейската служба за външна дейност Петер Стано.
САЩ, Великобритания, Германия, Италия и Франция призоваха управляващите в Грузия да го оттеглят. Кремъл обвини Запада в намеса във вътрешните работи на Тбилиси.
Ветото на Зурабишвили върху спорния закон "за чуждото влияние" предоставя на правителството "миг за по-задълбочен размисъл", заяви председателят на Европейския съвет Шарл Мишел.
"В сегашния си вид законът не съответства на ценностите и пътя на ЕС",  отбеляза Мишел и допълни: "Продължавам да следя отблизо развитието на ситуацията в Грузия."

Засилват контрола върху ЕРП-та

автор:Дума

visibility 1342

/ брой: 126

Нови правила при "Гражданска отговорност"

автор:Дума

visibility 870

/ брой: 126

Горски служители блокираха пътя при Кресна

автор:Дума

visibility 1093

/ брой: 126

Еврокомисията оцеля

автор:Дума

visibility 1169

/ брой: 126

Мащабни горски пожари на Балканите

автор:Дума

visibility 911

/ брой: 126

САЩ изпратиха оръжия за Украйна

автор:Дума

visibility 936

/ брой: 126

Накратко

автор:Дума

visibility 1134

/ брой: 126

Тупик

visibility 1132

/ брой: 126

Измамите предстоят

visibility 1082

/ брой: 126

Европестене от разум

автор:Юри Михалков

visibility 1353

/ брой: 126

Копнеж по нови неща

visibility 1278

/ брой: 126

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ