02 Юни 2024неделя11:21 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Майките по-трудно намират работа, показва изследване за правата на жените по инициатива на Елена Йончева

автор:Дума

visibility 562

Жените, които имат малки деца, се сблъскват с проблеми при намиране на работа. Трудности срещат и тези, на които предстои да станат майки в скоро време. Това показват данните на национално представително проучване на агенция „Тренд“, изготвено по инициатива на Елена Йончева, евродепутат от групата на социалистите и демократите. Изследването е проведено в периода 26 ноември – 3 декември 2020 г., за да се оцени доколко жените в България са равнопоставени на пазара на труда. 

Европейската левица полага дългогодишни усилия, за да има общо законодателство в ЕС, което да гарантира равните права. В пленарната сесия в Брюксел, която започва днес, ще се обсъжда директивата за равно заплащане на мъжете и жените, които извършват една и съща работа. Работодателите ще бъдат длъжни да докладват разликите в получаваните възнаграждения, ще трябва да обявяват предварително заплатите за позициите, за които търсят да наемат служители и др.

„Осми март е повод да оценим докъде сме стигнали по пътя за постигане на равнопоставеност на жените и мъжете, и да набележим какво може да се направи“, коментира Елена Йончева.

Изследването на „Тренд“ показва тревожни данни. 67% от българите, попитани дали са чували за проблеми с намирането на работа от майки на малки деца отговарят утвърдително. При жените този дял е 75%. Изключително високи резултати се отчитат при хората, които са в трудоспособна възраст, както и сред живеещите в областните градове. 42% от всички запитани са чували за млади жени, които все още нямат деца и имат проблеми с намирането на работа. Причините могат да са от различно естество, но много често млади жени във фертилна възраст не са наемани на работа, защото могат скоро да създадат семейство, твърдят анализаторите.

Изследването проверява още нагласите към стереотипи като „жената трябва да се подчинява на мъжа“, „работата на жената е само да гледа децата“, „мъжете са по-добри професионалисти от жените“, „нормално е управленските позиции да се заемат от мъже“, „имате ли проблем жена да изкарва повече пари от мъжа“ и др.

При всички въпроси се откроява разлика във възприятията между мъжете и жените. В по-възрастните група, в жителите на малките населени места нараства патриархалното отношение, което се обяснява и със социализация в други времена. В тези сегменти на обществото има високи дялове на съгласни, например, с твърдения, че работата на жената е само да гледа децата, мъжете са по-добри професионалисти от жените, нормално е управленските позиции да се заемат от мъже и т.н. Все пак 51% от всички българи казват, че не са съгласни, че работата на жената е само да гледа децата, а 69% отричат, че жената трябва да се подчинява на мъжа. Сред мъжете обаче 38% мислят, че жените трябва да се подчиняват, докато 88% от жените отхвърлят това твърдение.

Управленските позиции е нормално да се заемат от мъже, твърдят общо 42% от всички запитани, а 52% са против това разбиране. Разбивката по пол обаче показва голяма поляризация на мненията – 61% от мъжете приемат това твърдение, а 73% от жените го отхвърлят.

Разлика в позициите има и в отговорите на въпроса дали има равнопостовеност в професионалната реализация. 59% от мъжете твърдят, че има, докато 48% от жените са на обратното мнение.

Социолозите оценяват като положителен резултата, че 73% от българските мъже нямат проблем жените да изкарват повече пари, както и 67% нямат проблем жена да им бъде ръководител. Едва 21% от жените твърдят, че получават справедливо заплащане.

За контакт с Групата на Прогресивния алианс на социалистите и демократите в ЕП: https://www.socialistsanddemocrats.eu/

 

.

 

Личните карти поскъпват почти двойно

автор:Дума

visibility 784

/ брой: 101

Въвеждат таван на изпитите за шофьорска книжка

автор:Дума

visibility 781

/ брой: 101

Газът от Азербайджан ще покрие 81% от вноса през юни

автор:Дума

visibility 685

/ брой: 101

Животновъди блокират Подбалканския път

автор:Дума

visibility 668

/ брой: 101

Сигнално действие в ядрената сфера

автор:Дума

visibility 818

/ брой: 101

Българи в затвора за измама на Острова

автор:Дума

visibility 771

/ брой: 101

Фетхуллах Гюлен бил отвлечен в САЩ

автор:Дума

visibility 975

/ брой: 101

По-високи мита за зърното от Русия и Беларус

автор:Дума

visibility 742

/ брой: 101

Здравето като бизнес

автор:Таня Глухчева

visibility 769

/ брой: 101

Идеология в технологията

visibility 791

/ брой: 101

Най-важно е да не губиш връзката с хората

автор:Юлия Кулинска

visibility 770

/ брой: 101

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ