13 Юли 2025неделя21:13 ч.

Майстори на индийската фигуративна живопис

Изложбата "Умозрителност" е подредена в зала "Средец"

/ брой: 20

автор:Дума

visibility 1811

Посолството на Република Индия в София, Индийският съвет за културни връзки и Индологическата фондация "Изток-Запад" представят изложба на съвременна индийска живопис "Умозрителност" - майстори на индийската фигуративна живопис, от днес до 3 февруари в зала "Средец" при Министерството на културата, бул. "Александър Стамболийски" 17, и от 4 до 15 февруари в Народния театър "Иван Вазов".
Изложбата е организирана по случай навършването на 60 години дипломатически отношения между Република България и Република Индия и Деня на Републиката - национален празник на Индия. Провежда се под патронажа на министъра на културата Вежди Рашидов. След София изложбата ще бъде представена в градските художествени галерии на Варна, Русе и Пловдив и културния център "Морско казино" в Бургас.
Изложбата, с куратор Анджоли Ила Менон, включва дигитални отпечатъци върху платно на четиринайсет майстори на фигуративното изкуство от ХХ-ХХІ век. Тя пътува по света от 2008 г., за да запознава широката публика със спецификата на индийската модерна живопис. Фигуративната форма в съвременното изкуство на Индия е представена в творбите на някои от най-изявените индийски художници, получили признание на националната и международната художествена сцена. Колекцията обхваща повече от 70 години от развитието на индийското живописно майсторство. Изборът на художниците не претендира за цялостен анализ на историческото развитие на изкуството в Индия. Целта е да се насочи вниманието на публиката към различните стилове и жанрове, които са повлияни от индийската традиция, но запазват своето актуално звучене до наши дни.
Джамини Рой (1887-1972) е представител на официалната академична традиция; Амрита Шергил (1913-1941) е избрана за сътрудник на Големия салон в Париж през 1929 г.; Ф. Н. Суза (1924-1999) е основател на Групата на прогресивните художници, която въвежда тенденцията на западния модернизъм в индийското изкуство; творбите на Арпита Сингх (1937-) са притежание на центъра "Помпиду" в Париж, Кралската академия на изкуствата в Лондон и музея "Виктория и Албърт"; Арпана Каур (1954-) е самоука художничка, поканена да участва с нейна картина в постоянната колекция на музея в Хирошима.
Кураторката на изложбата, изтъкнатата художничка Анджоли Ила Менон, чиито творби също са включени в експозицията, е подбрала автори, обединени както от естетиката, така и от вътрешната взаимовръзка между творбите.

Засилват контрола върху ЕРП-та

автор:Дума

visibility 6278

/ брой: 126

Нови правила при "Гражданска отговорност"

автор:Дума

visibility 4301

/ брой: 126

Горски служители блокираха пътя при Кресна

автор:Дума

visibility 4970

/ брой: 126

Еврокомисията оцеля

автор:Дума

visibility 5859

/ брой: 126

Мащабни горски пожари на Балканите

автор:Дума

visibility 4296

/ брой: 126

САЩ изпратиха оръжия за Украйна

автор:Дума

visibility 4369

/ брой: 126

Тупик

visibility 5941

/ брой: 126

Измамите предстоят

visibility 5209

/ брой: 126

Европестене от разум

автор:Юри Михалков

visibility 6125

/ брой: 126

Копнеж по нови неща

visibility 6065

/ брой: 126

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ