16 Май 2024четвъртък00:11 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

МФ предлага еднократен данък върху свръхпечалбите

Ниският ДДС остава само за хляба, детските храни и книгите

/ брой: 52

автор:Дума

visibility 477

Черен сценарий за държавните финанси написа служебният министър Росица Велкова. Според нея съществуват седем риска пред държавата, заради очертаващия се тази година огромен бюджетен дефицит от 6,9% от БВП. За да не се стигне до там, МФ ще предложи данъчни промени, които да доведат до ръст на приходите. Ще бъдат предложени и мерки за рязко орязване на разходите. Целта е в парламента да бъде внесен проектобюджет с дефицит от 3%. 

Финансовото министерство предлага да се наложи нов данък свръхпечалба за всички юридически лица за второто полугодие. Той ще е еднократен и с него ще бъдат обложени свръхпечалбите на всички фирми, като за определяне на свръхпечалбата ще се ползва дефиницията, въведена от ЕС за сектора на горивата. 

"Ще се вземат за база печалбите за 2019, 2020 и 2021 г., които ще бъдат увеличени с 20%, и горницата над тази сума ще се обложи с 33% данък", обясни финансовият министър Росица Велкова. Освен това всички публични предприятия ще трябва заплатят 100% данък дивидент, като няма да се допускат изключения. Предвижда се увеличение на тол такси и концесионни такси. Ще отпаднат отделни временни данъчни облекчения - намалени ставки по ДДС и намалени акцизни ставки, ще се увеличи акцизът на електронните цигари. При ДДС ще бъде запазена ниската ставка за хляб, брашно, бебешки храни и книги. Ще се засили фискалният контрол.

МФ предлага през 2023 г. да няма ръст на чиновническите заплати. Ще бъде допуснато увеличение с 10% само в структури, в които не е имало никакво увеличение през 2022. Ще се заложи традиционен буфер в бюджета - министерствата да получат на 90% бюджетите си и да ползват останалите 10% през последното тримесечие само при спазено салдо, тоест дефицитът да не надхвърля заложените 3%. 

Проектът предвижда да се забрани прехвърлянето на заложени в бюджета капиталови разходи, които не са били използвани, за финансиране на други тип разходи. С тези мерки ще бъде гарантирано изпълнението на разходни политики като планираната актуализация на пенсиите от юли.

Ако спешно не бъдат осигурени приходи, може да се стигне до доста черни сценарии. Може да се наложи взимане на заем от МВФ, ако МФ не може да осигури кредит от международните пазари. За неопределено време ще се отложи присъединяването ни към еврозоната. 

"Чисто теоретично, съществува дори риск за промяна на съществуващия курс на лева към еврото", обясни финансовият министър.

Това са част от рисковете изброени в проект на решение на Министерския съвет за одобряване на параметри, допускания и мерки за разработване на Закон за държавния бюджет за 2023 г., разгледано вчеря на заседание на служебния кабинет. "Разработените от Министерството на финансите разчети показват, че при запазване действието на приетите през 2022 г. политики и отразяване на фискалните ефекти от влезли в сила нормативни актове, предопределящи приходите и разходите, целогодишният ефект за 2023 г. предполага значително влошаване на бюджетното салдо на сектор "Държавно управление". То е в размер на 6,9% от БВП, за което Министерството на финансите сигнализира още през месец август миналата година", предупреждава министърът на финансите. Не ясно обаче дали тези мерки ще бъдат приети от новия парламент.

Над 12% от българите нямат банкова сметка

автор:Дума

visibility 493

/ брой: 89

Държавата взе още 200 млн. лв. заем

автор:Дума

visibility 477

/ брой: 89

Фирмите у нас все по-трудно получават парите си

автор:Дума

visibility 511

/ брой: 89

Хамас планирала база в Турция

автор:Дума

visibility 571

/ брой: 89

Силяновска пак пропусна името на страната си

автор:Дума

visibility 574

/ брой: 89

Макрон: ЕС да смени своя бизнес модел

автор:Дума

visibility 519

/ брой: 89

Още година без мита и квоти за украинския внос

автор:Дума

visibility 536

/ брой: 89

Знания и пошлост

автор:Деси Велева

visibility 558

/ брой: 89

Предизборни идиотщини

автор:Любо Кольовски

visibility 546

/ брой: 89

Институционално безхаберие

visibility 487

/ брой: 89

Време за преосмисляне

автор:Събина Петканска

visibility 524

/ брой: 89

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ