Мишел Барние - новият председател на ЕК?
/ брой: 122
Дали Мишел Барние в крайна сметка ще победи в съревнованието за председателското място в Европейската комисия? Това пита в свой анализ френският вестник Le Monde. Кандидатурата на французина отново излезе на дневен ред.
Жан-Клод Юнкер, кандидат на Европейската народна партия за председателското място в ЕК, се натъкна на пречки. Твърде федералистично настроен, твърде уморен от 20-те години управление в Европа, бившият министър на Люксембург се сблъсква с отхвърляне от британския премиер Дейвид Камерън и премиера на Холандия Марк Рюте, както и от техния колега от Швеция Фредрик Райнфелд. Само те нямат средствата да формират блокиращо малцинство, но Германия и германският канцлер Ангела Меркел не искат да се дистанцират от британците, които според тях са гаранти за големия пазар и демокрацията, а освен това често им спестяват необходимостта да се противопоставят на Франция.
Така французинът Мишел Барние се очертава като компромисен кандидат, пише Le Monde. Настоящият комисар за вътрешния пазар няма да получи вето от Великобритания. Като комисар той изготви всички директиви в добро разбирателство с лондонското Сити. Освен това той е приемлив избор и за ЕП - Барние искаше да бъде кандидат на ЕНП и щеше да участва в евроизборите, ако не бе отстранен в полза на Юнкер. Колкото до френския президент Франсоа Оланд, той трудно би се противопоставил на кандидатурата на Барние, въпреки че последният е член на дясната "Съюз за народно движение". Освен това Оланд не желае да приеме другия кандидат на Меркел - директора на МВФ Кристин Лагард.
Така се оказва, че именно Меркел има решаващата дума - за да не влезе в спор с Камерън, тя трябва да признае, че си противоречи, и да избере този, който бе отстранен преди няколко месеца по тактически предизборни причини. Преди тя смяташе, че подкрепата за Барние в крайна сметка ще я изведе пред необходимостта систематично да одобрява кандидатурата на социалдемократа Мартин Шулц, ако социалдемократите победят на европейските избори. А тя не искаше това, заключава Le Monde.