19 Април 2024петък20:04 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Мистичната планета на бебетата

Милиони невръстни същества крият своя таен, пълен със загадки свят, от възрастните

/ брой: 277

автор:Деси Велева

visibility 2311

Милиони съвършени, тайнствени, почти мистични същества обитават планетата ни. Те имат свой, все още неразгадаем за човеците живот, живот, пълен с мистерии и дори свръхестественост. Развиват се с невероятна скорост - също като във фантастичен филм. Това са бебетата - уникални, чаровни, омагьосващи. Техният загадъчен свят и до днес остава забулен донякъде в мъгла - и за възрастните, и за науката. 
Заради неотложните, натоварващи грижи на родителите обикновено не им остава време и възможност да разкрият неповторимата душа на бебето. За учените пък, отвъд медицинските изследвания, то носи още по-голяма загадка. А малките същества са бебета твърде кратко време - само няколко месеца-година и нямат време да чакат кога възрастните ще се наканят да разучат техния свят. Или може би не е нужно да се наднича там, където никой голям човек няма достъп. Може би е достатъчно едно много внимателно вглеждане в невинната душа на невръстното човече, за да се почерпи от скритата му мъдрост.



Когато 2% са равни на 20%
 
Едва появили се на бял свят, само на няколко дни, бебетата вече разбират и умеят да правят много повече неща, отколкото предполагат възрастните. Открива го всеки родител, но чак след месеци и години на съжителство с детето си. Виждат го и изследователите в проучванията си за света на подрастващите. През последните десетилетия невролозите изучават упорито мозъка на малкото дете и правят неочакваното откритие на века. Те са много близо до пробив в изследването на забуления в тайнственост орган на мисълта. Докато проучванията им досега обхващат основно дейността на мозъка в активно състояние, наскоро те откриват, че в състояние на полудрямка децата показват странни възможности. Малките изненадват със завидните си умения да познават безпогрешно майките си и да мислят за храна, докато спят. Така дори по време на отдих мозъкът на детето работи, като му дава възможност да се движи, да усеща, да чува и дори да вижда. Нивото на мозъчната дейност е толкова високо, че всъщност органът, който е само 2% от масата на човешкото тяло, поглъща 20% от цялата енергия, необходима за неговата жизнена дейност, разкриват учените.



За развитието на бебешкия мозък своя теория има и един американски лекар, който е популярен сред майките повече със съветите си за борба с коликите. Всъщност д-р Харви Карп смята, че бебетата не са дорасли за света при раждането си и имат нужда поне от още 3 месеца живот в майчините утроби. Той дава за пример малките кончета, които са напълно готови да се справят сами веднага след раждането. В същото време бебетата започват да приличат на съзнателни същества едва на 2-3 месеца. Тогава те вече се усмихват, гукат и най-накрая след време изглеждат готови да се присъединят към света на възрастните. Според д-р Карп на тях са им нужни именно още 3 месеца развитие в утробата, където техните мозъци се стимулират и усъвършенстват.
В корема бебето се люлее, притиска, чува различни звуци, като движението на кръвта в тялото на майка си, дори вижда светлина, ако коремът й се освети с фенерче. Всички тези усещания развиват мозъчето му. След като се роди, то продължава да се развива с огромна скорост. Така към една година детето вече има мозък, който е 60% от този на възрастен човек.

За теглилките и мерките - с респект

Скоростното оформяне е характерно не само за мозъка, но и за цялото тяло на бебето. Повечето малчугани се раждат с тегло между 3 и 4 кг, но само след половин година те го удвояват. След още половин година дори го утрояват. С напредването на годините и на медицината обаче все по-често се стига до крайности в рождените килограми на дребосъците. Преждевременно родените бебета поставят рекорд по ранно оцеляване и медиците се чудят дали вече се стигна до невъзможната граница. Засега първенство държи момиченцето Амилия Тейлър - най-дребното оцеляло бебе в света. То е родено живо след най-кратък престой в майчината утроба. Бебето се появило в 22-та седмица от бременността или почти наполовина от нормалното.  Теглото му в момента на раждането на 24 октомври 2006 г. било 284 г, а ръстът - 24 см. До този момент медицинската практика сочи, че бебета, които тежат под 400 г, не са жизнеспособни.
За лекарите и родителите на малката Амилия оцеляването й е истинско чудо. Въпреки че е родена жива, лекарите не таяли никакви надежди, че може да оцелее. Затова родителите й не случайно избрали името Амилия, което на латински означава "издръжлив", "жилав", "борец".
"Борбата" между едрите бебета също се ожесточи през последните години. Поне два пъти годишно се раждат конкуренти, които бият предходия рекорд. Докато у нас едно от най-тежките бебета едва надвиши 6 кг, в света цифрата гони респектиращите 9! Предпоследното най-голямо бебе е русначето Надежда, появило се на бял свят със завидните 7,75 кг. Последният исполин пък се роди в Индонезия през 2009 г. Бебето тежи 8,7 кг и е високо 62 см. Според израждащия гинеколог операцията на майката е била изключително тежка, а оцеляването на бебето - направо невероятно постижение. То е достигнало този рекорд в килограмите си заради диабет на майката - болест, която предполага раждането на по-едри бебета.
Всъщност според рекордите на Гинес най-забележителното гигантче е родено още през далечната 1955 г. в Италия с тегло от 10,25 кг! Засега обаче неговото тегло остава недостижимо.

Собствен език, но и още няколко

Колкото и да са убедени, че новородените са безсъзнателни същества, които основно спят и ядат, у хората все по-често се промъкват съмнения, че бебетата си имат свой собствен език и умеят да комуникират със себеподобните си, а защо не и с животните. Че тази мисъл сериозно е залегнала в мозъка на възрастните, демонстрира масовата й употреба в книги и филми. В световно известната сред малки и големи история с неповторимата гувернантка Мери Попинз не случайно е набъркано внушението, че бебетата говорят помежду си на таен език, който възрастните не разбират. Според популярната книга обаче те забравят този вид общуване веднага щом навършат 2 години и тогава идва ред на гукането и нечленоразделната реч.
Скрит език имат и малките герои от нашумялата преди години кинопоредица "Виж кой говори". Малкият Майки говореше с гласа на Брус Уилис още преди да се оформи като истинско бебе в утробата на майка си. Идеята, че някои деца са гении и феномени, родени с мъдростта на вековете, но на 2-годишна възраст губят изключителния си интелект, е заложена и в по-малко известния филм "Бебета гении". Тази област обаче остава напълно неясна за света на възрастните. Те имат много повече успехи в разгадаването на начина на общуване на децата с животните...
Оказва се, че невръстните същества още в най-ранна възраст са способни да разбират езика на кучетата. И тази новина не е в сферата на предположенията, а е научно доказана. Бебетата са способни дори да разпознават емоционалното състояние на животните по техния лай. В рамките на изследването специалистите пускат на 6-месечни бебета записи на агресивен и на спокоен кучешки лай, след което им показват снимки съответно на агресивно и на дружелюбно настроени кучета. Така те установяват, че малките човечета свързват успешно видовете лай със съответното изображение. Резултатите показват още, че бебетата имат безпогрешен нюх за разпознаването на настроенията на кучета.
Езикът между бебетата е вълнуваща тема, но не по-малко интерес буди и общуването им с възрастните. Много амбициозни родители се опитват да научат децата си да говорят чужд език от най-ранна възраст. Невръстните създания често са принудени да слушат как майките и бащите им упражняват позабравените си умения по някой език. Родителите обаче не знаят, че бебетата действително имат уникалната способност да разбират на практика всички езици. Незнайно как и защо те губят това умение на 8-месечна възраст. На пет месеца пък малгучаните могат дори да различават акценти на езика, различни от родния им. Експеримент на американски учени показва още една невероятна способност на новородените. Оказва се, че няколко месечни дечица са способни да разпознаят езика, на който им се говори само по движението на устните!
За много хора говоренето на бебето от самото му раждане на два езика е объркващо. В двуезичните семейства обаче това шарено общуване е напълно в реда на нещата. Когато майката е испанка, а бащата французин, е нормално детето от малко да научи и двата езика. Според изследователи дори да има малко забавяне в говорното му развитие, детето бързо го наваксва. Последните изследвания на италиански учени показват, че всъщност двата различни езика не объркват бебешкия мозък. Те просто развиват допълнителни способности, които иначе не са толкова необходими. Резултатът е, че децата учат два езика със скоростта и лекотата, с която научават един. Смята се, че истинско двуезичие се достига само ако възрастта на усвояване на езика е до 5-6 години и детето общува на него в семейството или в двуезична среда, но не и чрез традиционни методи на обучение по чужд език. Освен това двуезичните деца използват много по-малко усилия, за да научат нов език по-нататък. Учените дори достигат по-далеч в изявленията си. Те смятат, че редовното слушане на два езика още в майчината утроба прави бебетата двуезични по рождение...

Как да се научат да четат

След като е толкова лесно едно бебе да научи два или повече езика, идва и въпросът трудно ли ще му е на няколко месеца да започне и да чете. Според американския лекар Глен Доман, основател на Филаделфийския институт за ускорено развитие на детето, обучението по четене може да започне още на 3 месеца! Според американеца периодът между 3 и 6 месеца е най-благодатен за обучение. На тази възраст за детето е безразлично какво научава, затова може да се вземе картонче и с червено да се изпише някоя кратка дума като "мама" или "татко". Идеята е няколко картончета да се показват на бебето за 1-2 секунди и бързо да се сменят. Периодично трябва да се добавят нови думи. Детето все още не говори и има ограничени движения, но възприема много добре информацията, макар и да не може да я възпроизведе с помощта на речта. Разбирането на думите като текст и думите като звук е един и същи процес, смята Доман. Затова детето може да се научи да чете доста по-рано, преди да проговори. След като навърши година и половина, бебето също се включва активно в играта на четене и вече може да покаже какво е научило досега. А светът остава смаян от чудатите умения, които всъщност са овладени твърде лесно.
По-същия начин детето може да се научи да брои. Вместо цифри обаче на картончетата се рисуват определен брой кръгчета. Доман не смята, че трябва да се показва абстрактния знак за цифра, а кръгче, за да може детето реално да усети количеството. Повечето малчугани, минали през тази методика, след няколко месеца могат да отличат 56 от 57 точки!
Така че вместо да се чудят дали не е рано за учене, родителите трябва да си припомнят  японската поговорка, която гласи: "След 3 - вече е късно".


Една наум


- На всеки 7 секунди някъде по света се ражда по едно бебе.

- Новороденото различава зеленото и червеното, но не вижда синьото.

- Децата, заченати през студените месеци, имат много по-мощен интелект в сравнение с онези, които са заченати през по-топлите месеци от годината.

- Колкото повече деца има една жена, толкова е по-малка вероятността следващото й дете да е момче. Не е ясен механизмът на това явление, но последните деца в семейството обикновено са момичета, при наличие на много братя и сестри.

- Едно на всеки две хиляди бебета се ражда с един поникнал зъб. Странен е фактът, че много диктатори са се появили на бял свят с един поникнал зъб. Това са римският император Юлий Цезар, френският император Наполеон, Мусолини, Хитлер.

- Бебетата интуитивно преценяват кой човек е добър и кой - не. Те усещат кой може да им стори зло и кой им желае доброто, затова плачат, когато има близо до тях човек, който по тяхна преценка е враг.

- Консумацията на риба през бременността може да подпомогне развитието на мозъкa, комуникацията и езиковите умения на детето. Изследване, проведено сред 7000 майки, показва, че бебетата на тези, които са яли риба поне веднъж седмично, имат по-големи езикови умения на 15 месеца от другите, чиито майки не са консумирали риба.

- Дали бебето ще бъде левичар или не, се определя още в 10-ата гестационна седмица, твърдят учени. Бебетата в утробата показват предпочитание към тази ръка, с която главно ще боравят в живота.

- Децата се раждат вещи в плуването и могат да задържат инстинктивно дишането си, но бързо губят този инстинкт.

- Бебетата имат предпочитания към висококонтрастните изображения, както и геометрични форми в черно, бяло и червено.

- Според изследвания класическата музика повишава интелигентността на децата.

- Бебета се раждат с 300 кости, но като пораснат имат само 206. Някои кости се "сливат" с растежа. Бебетата, родени през май, са средно с по 200 грама по-тежки от родените, през който и да е друг месец. 
 

БСП огласява днес доклада за договора с ,,Боташ"

автор:Дума

visibility 347

/ брой: 75

Еврото пак се отлага

автор:Дума

visibility 468

/ брой: 75

Руските активи - в полза на Украйна

автор:Дума

visibility 423

/ брой: 75

Полицията разтури лагер на 450 мигранти в Париж

автор:Дума

visibility 347

/ брой: 75

САЩ връщат петролните санкции за Венецуела

автор:Дума

visibility 328

/ брой: 75

Накратко

автор:Дума

visibility 266

/ брой: 75

Признат провал

автор:Евгени Гаврилов

visibility 348

/ брой: 75

Отново за енергийно бедните

visibility 321

/ брой: 75

Липса на отговорност

автор:Александър Урумов

visibility 325

/ брой: 75

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ