12 Юли 2025събота21:38 ч.

Мнението на експертите

/ брой: 74

автор:Евгени Гаврилов

visibility 1900

Мирослав Владимиров, "Ера България":

Пазарът се опитва да се върне към по-нормални темпове на растеж в сравнение с пандемичния период. Това ще стане, когато купувачите се убедят, че цените вече са се успокоили и могат да излязат на пазара, а продавачите разберат, че цените няма да растат с темповете от последните години. Когато тези две основни групи участници на жилищния пазар са сигурни в своите оценки, пазарът ще намери новата си равновесна точка. Това вероятно ще се случи през втората половина на тази година. Още един фактор, който ще допринесе за успокояването на цените в следващите месеци е разрастващото се строителство. Тази година у нас са започнати малко над 30 хил. нови жилища при средно 11 хил. завършвани апартаменти на година между 2010 и 2020 г. 

Вече са по-редки случаите, в които едно жилище е обитавано от две или три домакинства, но все още страната ни е далеч от европейските норми по този показател. Проблемът с пренаселените апартаменти е особено остър при младежите на възраст между 20 и 29 години. Половината от тях живеят в пренаселени жилища - с родителите си. 


Георги Шопов, председател на Националната асоциация на строителните предприемачи:

Очакванията са строителната себестойност да продължи да расте. Последната неприятна изненада бе е повишаването на цената на цимента с 60%, което доведе до поскъпването на бетона с 8 на сто. В началото на тази година строителната себестойност е нараснала с 27%. Арматурното желязо е поскъпнало с 60%, дървеният материал - със 105%, а топлоизолацията - с 60%. В момента имотите в нисък и среден сегмент се продават с отстъпка между 10% и 20%, а при жилищата в по-нисък клас ново строителство цената се коментира допълнително между продавач и купувач, което обикновено води до нейното намаление между 3% и 6%. 

 


Невена Стоянова, агенция "Луксимо": 

Силният ръст на цените на жилищата у нас в последната година не подмина и луксозния сегмент. В големите градове вече почти не може да се намери висок клас жилище на цена под 250 хил. евро, дори когато става дума за двустайни апартаменти. Друга тенденция от последната година е, че хората все повече държат на енергийната ефективност на дома си. Във високия сегмент през 2023 г. почти няма клиент, който да си купува имот без отопление на газ или термопомпа. Освен това вече никой не иска само един източник на енергия. Търси се място за поставяне на слънчеви панели и се внедряват всякакви технологии за по-здравословен живот и по-зелен тип строителство. 

Нарасна и търсенето на сертифицирани зелени жилищни сгради, особено в новото строителство. Купувачите се интересуват дали жилището им ще има такъв сертификат и с какъв алтернативен начин за отопление, охлаждане и дори осветление разполага имотът.

През пандемичните години клиентите във високия сегмент у нас промениха начина си на живот и вече не са задоволяват само с един имот в града. Затова предлагането на ваканционни имоти е на привършване. Например в Банско предлагането на луксозни апартаменти се изчерпва. Причина за това е и подновеният интерес от чуждестранни купувачи. 

 

 

Засилват контрола върху ЕРП-та

автор:Дума

visibility 3826

/ брой: 126

Нови правила при "Гражданска отговорност"

автор:Дума

visibility 2177

/ брой: 126

Горски служители блокираха пътя при Кресна

автор:Дума

visibility 2700

/ брой: 126

Еврокомисията оцеля

автор:Дума

visibility 3490

/ брой: 126

Мащабни горски пожари на Балканите

автор:Дума

visibility 2192

/ брой: 126

САЩ изпратиха оръжия за Украйна

автор:Дума

visibility 2288

/ брой: 126

Накратко

автор:Дума

visibility 3485

/ брой: 126

Тупик

visibility 3447

/ брой: 126

Измамите предстоят

visibility 2911

/ брой: 126

Европестене от разум

автор:Юри Михалков

visibility 3829

/ брой: 126

Копнеж по нови неща

visibility 3591

/ брой: 126

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ