Мнозинството се пропука, закон на ГЕРБ не мина
Опозицията вкупом отхвърли проекта за конфискация на имущество, управляващите събраха едва 70 гласа
/ брой: 155
Скандален законопрект на ГЕРБ успя да обедини всички опозиционни сили и да пропука мнозинството. За първи път управляващите не прокараха свой текст и то заради отсъствието на собствените си хора. След близо 3 часа дебати и спорове дали законът да бъде гласуван, в залата се събраха едва 70 гербаджии. Опозицията обаче, включително независимите, бутна законпроекта с 95 гласа "против". За първи път мнозинството изпусна депутатите си до такава степен, че да се бламира текст, внесен от Министерския съвет.
Проектът за закон за конфискацията на имущество, придобито от престъпна дейност, бе рожба на Маргарита Попова. Правосъдната министърка изслуша целия дебат, а след гласуването тихомълком напусна сградата и се скри от репортерите. В кулоарите се прокраднаха коментари, че заради многото спорни моменти в законопроекта ръководството на ПГ на ГЕРБ посъветвало депутати да гласуват по съвест. Нито един от народните избраници от останалите групи обаче не подкрепи документа. В парламента, за да гласува, дойде дори Делян Пеевски от ДПС, който едва ли има повече присъствия в залата от Ахмед Доган.
Законът "Попова" е сред най-амбициозните планове на ГЕРБ за реформа в правосъдието. С него се създава комисия, подобна на бившата "Кушлев", която обаче би имала огромни правомощия. Самите управляващи признаха по време на дебатите, че има спорни текстове, но те щели да бъдат изчистени между първо и второ четене.
Законопроектът позволява на бъдещата комисия да прибира в полза на държавата имоти на лица, които имат разлика в доходите и имотното състояние над 150 000 лв. Конфискацията може да се прилага без влязла в сила присъда, само при повдигнато обвинение. Хората освен това ще трябва да доказват доходи отпреди 15 години, а това противоречи на давността на документацията в повечето административни органи.
Димо Гяуаров от Синята коалиция обяви законопроекта за престъпление срещу обществото. От левицата предупредиха, че правомощията на новата комисия могат да се използват за политическа саморазправа с опоненти на сегашната власт. Екатерина Михайлова възрази остро срещу това, че се въвежда възможността за гражданска конфискация и много граждани могат да останат без имущество, въпреки че не са доказани престъпници. От ДПС обявиха законопроекта за стъпка, която връща държавата в тоталитаризма. Независимите депутати също бяха резервирани и призоваха за промени в някои текстове.
Проектът не бе подкрепен и от комисията за контрол на ДАНС, от месеци правозащитни организации и юристи възразяват публично срещу идеите на Попова. Според правилника законът може да бъде внесен повторно най-рано след 3 месеца - и то само след съществени промени в основните му положения.