16 Септември 2025вторник18:30 ч.

МО мародерства военноинвалидите

Отбраната на страната се нуждае от редовна военна служба, смятат в сюъза им

/ брой: 143

автор:Васил Попов

visibility 2690

Министерството на отбраната е мащеха за Съюза на военноинвалидите и военнопострадалите, възстановен преди 21 години. Досега МО се грижеше за патриотите ветерани, заяви вчера председателят му о.р. младши лейтенант Петър Велчев и даде примери със социални придобивки, предоставяни на военноинвалидите. Сега много от тях се отнемат, най-фрапираща е продажбата на два етажа от санаториума в Кюстендил, собственост на съюза, посочи Велчев.
Без всякакви основания и без разговор с ръководството на организацията министър Аню Ангелов продал третия и четвъртия етаж за 150 000 лв. на неизвестен купувач. Проблемът с имотите на съюза, одържавени през 1951 г., не е безизвестен, казват ветераните. Откакто е възстановен, минаха много съдебни дела, докато те успеят да влязат във владение на собствените си имоти, получени още през 1915 г. Защо сега военният министър се отнася към нас като мародер, питат старите воини. Толкова ли е трудно държавата да се грижи за хората, отдали кръвта и живота си за патриотични цели, за държавната цялост и независимост, попитаха още те.
Членовете на съюза общо са 7322-ма, от които половината са военноинвалиди, а другите военнопострадали. За тях никаква държавна институция не полага грижи, отбеляза Велчев. Той посочи, че в Полша военноинвалидите получават пенсии в порядъка на 1800 евро, което за българите звучи като приказка. Велчев определи състоянието на военноинвалидите и военнопострадалите у нас като "бедстващо" заради ниските им пенсии и незадоволителния им здравен и трудов статус.
Хората, които са пострадали за държавата, докато са изпълнявали служебния си дълг, сега вземат пенсии между 115 лв. и 151 лв., което е недопустимо, бе категоричен той. Военноинвалидите коментираха, че безработицата при тях надвишава 90%, тъй като никой не назначава инвалиди.
Наборната армия трябва да бъде възстановена под някаква форма, за да се опази държавността, смятат още военноинвалидите. Мотивите им са, че създаването на професионална армия е скъп процес. Те смятат, че наборната армия е добър вариант във всяко отношение - едновременно евтин и дава на населението необходимата подготовка за бедствия и аварии.
Петър Велчев изказа благодарност към Военномедицинската академия, която прави всичко  за физическото оцеляване на военноинвалидите и военнопострадалите.

Българинът прави неразумни инвестиции преди еврото

автор:Дума

visibility 567

/ брой: 172

БДЖ с намаления за ученици и студенти

автор:Дума

visibility 499

/ брой: 172

Годишната инфлация се задържа на 5,3 на сто

автор:Дума

visibility 457

/ брой: 172

Банкнотите в обращение у нас намаляват с 9%

автор:Дума

visibility 469

/ брой: 172

Отново бум на нелегални мигранти

автор:Дума

visibility 496

/ брой: 172

Работещи и пенсионери в Гърция с повече пари

автор:Дума

visibility 532

/ брой: 172

Тръмп шокиран от "меките" санкции

автор:Дума

visibility 510

/ брой: 172

Накратко

автор:Дума

visibility 456

/ брой: 172

Военни комикси

автор:Александър Симов

visibility 497

/ брой: 172

Парите на инвалидите

visibility 512

/ брой: 172

Къде е реалното производство?

автор:Гарабед Минасян

visibility 536

/ брой: 172

Ще събарят ли старите панелки за нови жилища?

visibility 557

/ брой: 172

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ