12 Май 2024неделя21:45 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Модата на бастуна, или необходимост и елегантност в едно

В днешно време той е средство за самоутвърждаване за някои и ценен помощник за други

/ брой: 173

автор:Альона Нейкова

visibility 4033

Благодарение на сръчните ръце на човека и неговата креативност, в течение на годините обикновената пръчка, служила за подпиране по време на дълги разходки, се е превърнала в стилен бастун. В определени периоди той бива забравен и събира прах нейде в килера или гардероба, в други времена става изключително популярен. И преди, и сега този аксесоар има различни предназначения. Но едно от най-явните е ролята му на имиджов атрибут при известните и богатите или при онези, които искат да ги смятат за такива. А в днешно време модата на елегантните бастуни като че ли се възражда и те отново започват да се ценят от хора с висок социален и обществен статус.

Историята на бастуна наброява вече не едно хилядолетие. А корените на произхода му отвеждат в далечното минало, когато неговото главно предназначение се свеждало до ролята му на помощник на хората при ходене. При това - не само приживе. При разкопки на гробницата на Тутанкамон бастуни са намирани във всяко от многобройните явни и тайни кътчета на пирамидата. Фараонските модели са изработени от метал, стъкло, дърво, украсени с монограми, орнаменти, както и с цветни пера от екзотични птици и с блестящи крила на големи бръмбари.
В Средновековието този аксесоар е символ на висша военна длъжност. А през Възраждането обикновената пръчка безвъзвратно се превръща в стилен аксесоар и задължителен предмет в гардероба на всеки уважаващ себе си човек. Бастунът става елемент от необходимия етикет в разцвета на английския и френския двор. Носенето на този атрибут е доста популярно в Европа през XV-XVIII столетие и се смята за важна част от костюма, който разкрива социалния статус и положението в обществото на неговия притежател. Украсата на аксесоара е знак за изтънчен вкус и финансово положение. Често след майстора по дърворезба бастунът се поемал от златаря и тогава готовото изделие можело да струва цяло състояние.
С течение на времето употребата на бастуните става традиция сред известните и високопоставени господа. И по този начин дори се превръща в определен символ, демонстриращ солидност и значимост.



Бастуните имат също така древна и богата история като бойно оръжие, особено през XVII-XVIII век. Това е времето на големи спорове, които често приключват с битки. Бастунът започва да замества шпагата - наследничката на рицарския меч, която може да се използва или по заповед за битка, или срещу равен по чин и благороднически произход. И тъй като напрегнатият градски живот сблъсква аристокрацията и с противници, "недостойни за дуел", все по-активно се използват други заместители на истинско оръжие. Така бастунът се превръща не само в уред за отбрана, но и за реално нападение - особено по времето, когато шпагата вече не се носи, а револверът още не е навлязъл за масово ползване.
Употребата на аксесоари се променя в зависимост от модата и характерните особености на времето. По същия начин и леките бастуни стават поставка за чадъри, в тях се слагат очила, часовници, гребени и дори бинокли. Аксесоарите, направени по поръчка, учудват с още по-необичайно предназначение. Например, в бастуна на художника или на писателя се скриват моливи, четки, хартия... А музикантите дори съхраняват в тях партитури, лекарите - цели преносими аптечки с пинсета, стетоскоп, бинт и лекарства. Така наречените светски бастуни обикновено принадлежат на по-суетните мъже, които ги използват като табакера или слагат в тях тайно шишенце с алкохол, фенерче, компас или фамилен пръстен.
Мъжките модели стават значително по-къси към втората половина на XVIII век и придобиват изключително декоративно предназначение, тъй като дължината им е само 45 см. Това позволява аксесоарът да се носи под мишница, но не и да служи като опора.
В днешно време бастуните са най-вече средство за самоутвърждаване или съществен помощник - в зависимост кой от какво се нуждае.
И това не учудва никого.

Моден дамски аксесоар


Дамите обръщат по-особено внимание на бастуните в края на ХVII век. Във Франция дори се появяват специално изработени елегантни модели, предназначени изключително за представителките на нежния пол. Постепенно този аксесоар се превръща в украса и следва определени модни тенденции.
Някои историци свързват появата на дамските бастуни с ходенето на високи токове. Такива обувки са доста неудобни и затова жените намират спасение в практичния и лек помощник. Моделите за дамите обикновено са по-тънки от предназначените за мъже, а дръжката често се прави от ръчно рисуван фин порцелан. Женските бастуни обаче са призвани не толкова да изпълняват декоративна функция, а да служат и за опора. Обувките на нежния пол са били тип чехъл, а модата изисквала стъпалото да изглежда колкото може по-малко. Това се постигало благодарение на високите платформи, които, от друга страна, създавали определени неудобства при запазване на равновесието при ходене. А и широките обръчи на роклите и полите не позволявали кавалерите да застанат достатъчно близко, за да окажат необходимата подкрепа на дамите. Добре е да си спомним и за обемните прически, които заедно с цветята и перата понякога стигали до над 70 см височина. Затова бастунчето било единственото средство, помагащо на робуващите на модата да запазят равновесие.
Дамите използвали този аксесоар и вместо чантичка, като криели в кухата му част парфюм, кърпичка, тютюн, амоняк и дори любовни писма. Смятало се за лош тон да излезеш от вкъщи, без да държиш бастунче в ръката, да се разхождаш без него в парка, да отидеш на гости или на прием.

Хитринки при избора


При избора на този аксесоар се внимава не само той да съответства на ръста и фигурата на човека, но също така да бъде удобен при експлоатация. Важна роля тук играе и накрайникът на бастуна. Препоръчва се той да е метален, за да предотвратява разрушителното въздействие на влагата и да намалява амортизацията.
Много популярни и търсени са бастуните със секретен механизъм. Кухи отвътре, те могат да съдържат тайни ножчета, чашки, зарчета за игри. Също така понякога изпълняват ролята на телескоп и дори на оръжие. С помощта на специална поставка за бастуни, в която се слагат и чадъри, е напълно възможно да се създаде уютен кът в интериора: в антрето вкъщи, като акцент в ъгъла на хола или в служебния кабинет.
Когато в обзавеждането се включват антикварни или съвременни бастуни, важно е да се има предвид как са комбинирани материалите, от които са направени. От значение са и майсторството на изработката на тези вещи, както и художественият им стил и тяхното предназначение. Бастуните, които играят ролята на допълнителна опора за по-нестабилни хора, се правят от олекотени материали, за да са лесни при експлоатация и да могат да се преобразуват според индивидуалните нужди на всеки човек. За елитните модели, създадени по поръчка, обикновено се използват ценни видове дървесина или коруби на редки костенурки. Такива бастуни обикновено имат златни дръжки или са инкрустирани със скъпоценни камъни. Отличават се не само с луксозен външен вид, но и са истински произведения на изкуството. Притежават ги, разбира се, ВИП персоните.

Страницата подготви Альона НЕЙКОВА

И трите телекома с рекордни приходи

автор:Дума

visibility 1313

/ брой: 86

Гвоздейков пак смени началника на НКЖИ

автор:Дума

visibility 1228

/ брой: 86

Вето върху тавана за надценката на хляба

автор:Дума

visibility 1260

/ брой: 86

Червеното месо и млякото разболяват планетата

автор:Дума

visibility 1238

/ брой: 86

Европа се окъпа в светлини за 9 май

автор:Дума

visibility 1317

/ брой: 86

Катастрофална загуба за социалдемократите в РСМ

автор:Дума

visibility 1262

/ брой: 86

Популярността на САЩ като глобална сила спада

автор:Дума

visibility 1155

/ брой: 86

Си Дзинпин пристигна в Унгария

автор:Дума

visibility 1188

/ брой: 86

Време е

автор:Александър Симов

visibility 1263

/ брой: 86

С надежда за партньорство

visibility 1216

/ брой: 86

Извращението Евровизия

visibility 1270

/ брой: 86

9 май - ден на Победата

автор:Дума

visibility 1164

/ брой: 86

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ