02 Юни 2024неделя05:30 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Мозъкът на Айнщайн бил с необикновени гънки

Новото изследване, сравняващо сивото вещество на гениалния физик с 85 души, предизвиква и доста въпроси

/ брой: 277

автор:Дума

visibility 370

Въпреки че размерите на мозъка на Алберт Айнщайн са средни, някои от неговите части имат необикновени гънки и контур, които се срещат много рядко при други хора. Това съобщи в. "Вашингтон пост", като се позовава на изследване на 14 архивни снимки на сивото вещество на откривателя на теорията на относителността, направени след неговата кончина през 1955 г. в Принстън, Ню Джърси, на 76-годишна възраст. Мозъкът на Алберт Айнщайн е бил доста особен в някои отношения, което може и обяснява неговата гениалност, смята изданието.
Сагата започва, след като Ханс Алберт, синът на нобеловия лауреат, и Ото Натан, изпълнител на завещанието му, разрешили на патолога Томас Харви да запази мозъка на великия физик за изследване. Харви фотографирал мозъка от всички възможни ъгли и след това го нарязал на 240 "филийки", които запазил в специален разтвор. После от така приготвения материал направил 2000 проби за микроскопско изследване. Голяма част от тях разпратил заедно с част от снимките в 18 научноизследователски института по света. С изключение на материала, който Харви оставил за собственото си проучване, никой не знае къде се намират в момента останалите проби. Вероятно много от тях са били загубени.
С течение на годините са се появили само 6 изследвания, които показват любопитни детайли като голяма наситеност с неврони на някои части на мозъка на учения и по-високо от обикновеното съотношение на невроглии (клетките, които помагат на невроните да пренасят нервни импулси) спрямо невроните.
Наследниците на Харви, който почина през 2007-а, 3 години по-късно се съгласили да предадат всички материали на лекаря на Националния музей по здравеопазване и медицина на американската армия в Силвър Спринг.
Новото изследване, което е огласено наскоро, сравнява мозъка на Айнщайн с тези на 85 души. Оказало се, че този на гения има нещо особено в зоната между ушите. Участъците от лявата страна на мозъка, които способстват превръщането на сетивната информация в моторен контрол на лицето и езика, са по-големи от нормалното. Също така много силно изразена е префронталната кора, чиято дейност е свързана с планирането, концентрирането на вниманието и постоянството.
Последното изследване обаче предизвиква и много въпросителни, констатира неврологът Алберт Галабурда от Харвардския медицински институт. Като един от основните въпроси е дали Айнщайн е направил невероятните си научни открития, тъй като е притежавал необикновен мозък, или работата му е предизвикала изменения в него.

Личните карти поскъпват почти двойно

автор:Дума

visibility 784

/ брой: 101

Въвеждат таван на изпитите за шофьорска книжка

автор:Дума

visibility 781

/ брой: 101

Газът от Азербайджан ще покрие 81% от вноса през юни

автор:Дума

visibility 685

/ брой: 101

Животновъди блокират Подбалканския път

автор:Дума

visibility 668

/ брой: 101

Сигнално действие в ядрената сфера

автор:Дума

visibility 818

/ брой: 101

Българи в затвора за измама на Острова

автор:Дума

visibility 771

/ брой: 101

Фетхуллах Гюлен бил отвлечен в САЩ

автор:Дума

visibility 975

/ брой: 101

По-високи мита за зърното от Русия и Беларус

автор:Дума

visibility 742

/ брой: 101

Здравето като бизнес

автор:Таня Глухчева

visibility 769

/ брой: 101

Идеология в технологията

visibility 791

/ брой: 101

Най-важно е да не губиш връзката с хората

автор:Юлия Кулинска

visibility 770

/ брой: 101

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ