27 Август 2025сряда12:42 ч.

Мръсната дума!

/ брой: 223

автор:Ралица Николова

visibility 3633

Време е да си кажем, че "коалиция" не е мръсна дума, не е организирана престъпна група, не е задкулисие, не е разделяне на порции. 

В цивилизования свят, разбира се. В Нидерландия преговаряха за коалиция над 220 дни. А в Германия написаха 800 страници коалиционно споразумение.

У нас, особено през последните 12-13 години, думата "коалиция" бе овапцана упорито и трайно като нещо вредно, нещо тайно, търгуване на постове срещу гласове, политически зависимости с икономически последици. Политиците бягат с 200 от това клеймо. Но пък го използват като черен печат върху опонентите си.

Именно мантрата, че няма да влизат в никакви коалиции, спъна ИТН в преговорите за кабинет на два пъти. Днес вече са смирени и сякаш осъзнали, че суверенът е разпилял парчетата от пъзела така, че само коалиция може да го подреди.

Хич няма да е лесно. Нито ще е бързо да се реабилитира думата "коалиция" - и пред избирателите, и в умовете на политиците.

Изглежда, че има шанс. Да се тръгне с експертите напред, а не с егото. Да се започне с допирните точки, а не с червените линии. Да се раздават задачи, а не постове. Ще има много компромиси, много снишаване, прехапани езици, преглътнати обиди... Но това е част от голямата битка. Срещу уродливото задкулисие и мутренската низост. Битката да си върнем държавата и доверието в политиката.

Подходът засега обещава поне сядане на една маса. Ще се преговаря и ще се пише дълго. Нека е трудно. За да е както трябва. Явно това ще е договорът за бъдещето на България. С ясни цели, законопроекти, програми по основни теми. Четири партии ще сблъскат идеи, идеологии, модели. Целта е да се опишат ясно и конкретно задачите пред правителството. Което ще изпълнява този договор. И ще знае във всеки момент, че ако наруши споразумението, коалицията може да рухне.

Крехкостта на подобно управление може би е шансът му да не залитне зад кулисите. Никой няма право на грешка. Не и за трети път. България даде шанс, но бе за последно. Това е кредит на доверие. Уродливото чака зад ъгъла, за да го открадне.

 

 

75% от водата в Плевен се краде или губи

автор:Дума

visibility 173

/ брой: 159

Откриха марихуана в кръвта на шофьора на АТВ

автор:Дума

visibility 179

/ брой: 159

До 2029 г. ще е готова жп линията Костенец-Септември

автор:Дума

visibility 177

/ брой: 159

С над 27% скочи жилищното кредитиране

автор:Дума

visibility 177

/ брой: 159

Държавният дълг нарасна с нови 300 млн. лв.

автор:Дума

visibility 177

/ брой: 159

Венецуела и САЩ пред война

автор:Дума

visibility 175

/ брой: 159

Украйна няма да влезе в ЕС „чрез изнудване“

автор:Дума

visibility 152

/ брой: 159

Готвят Фон дер Лайен за президент на Германия?

автор:Дума

visibility 184

/ брой: 159

Позволиха 10-часов работен ден на гърците

автор:Дума

visibility 177

/ брой: 159

Пожарът на глупостта

автор:Александър Симов

visibility 172

/ брой: 159

Линията на бедност може да стане 764 лева

автор:Аида Паникян

visibility 195

/ брой: 159

Бъдеще в алгоритъм и блус

visibility 173

/ брой: 159

Десницата на разрушенията

автор:Дума

visibility 162

/ брой: 159

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ