12 Юли 2025събота17:43 ч.

Мисия Брюксел

МВФ начело на ЕС?

/ брой: 114

автор:Георги Готев

visibility 7604

Смята се за много вероятно шефката на МВФ Кристин Лагард да бъде следващият председател на Еврокомисията. Въпреки че европейските политически семейства излъчиха свои "шпицкандидати", въпреки че те водиха дебати пред очите на десетки милиони европейци, вероятността да се избере аутсайдер е значителна.
Лисабонският договор, на който всички се позовават, дори когато твърдят съвършено противоположни неща, не е ясен по въпроса. Там пише, че председателят на Еврокомисията ще се избере "отчитайки резултата" на европейските избори. Решението принадлежи на държавните и правителствените ръководители, които трябва да съберат квалифицирано мнозинство - поне 15 от страните членки, представляващи поне 65% от населението на ЕС. Блокиращото малцинство се състои от поне четири страни членки.
Ако резултатът на евроизборите е неясен, очаква се лидерите да решат, че са свободни да предложат председател на еврокомисията извън лидерите на основните политически семейства - Мартин Шулц за социалистите, Жан-Клод Юнкер за ЕНП и Ги Верхофстад за либералите.
"Неясен резултат" означава разликата между ЕНП и ПЕС да е малка, както показват сондажите напоследък. А кошмарният сценарий за сегашния състав на държавните и правителствените ръководители, сред които преобладават консерваторите, е ако ПЕС спечели изборите.
Ако ЕНП спечели категорично - да кажем с разлика от повече от 10 евродепутати от общо 751, с голяма сигурност Юнкер ще оглави Еврокомисията. Но ако със същата разлика спечели Шулц, ще има криза. Сред ръководителите няма квалифицирано мнозинство за неговото издигане за шеф на най-важната институция на ЕС, казаха ми дипломати.
Ако резултатът между ЕНП и ПЕС е изравнен, либералите ще обявят, че избирателите са пожелали центрист да управлява. Но Верховстад има още по-малка подкрепа от Шулц сред лидерите на ЕС, защото повечето се противници на федералистките му идеи за Европа, която да прилича на САЩ.
В същото време лидерите си имат предпочитания извън кръга на "водещите кандидати", като фаворитката е шефката на МВФ Кристин Лагард. Въпреки че тя е десноцентристка, смята се, че френският президент-социалист би я предложил, ако основните му партньори гарантират, че ще гласуват за нея.
Лагард се харесва на консервативните лидери на ЕС, защото отъждествява политиките на затягане на коланите, довели до преодоляване на кризата на еврото. Със сигурност тя няма да се харесва на левите лидери, защото самата идея да издигаш шефката на МВФ начело на ЕС изглежда противоположна на това, за което те твърдят, че се борят.
Германските социалдемократи първи обявиха, че ако се стигне до избор на председател на комисията извън "шпицкандидатите", това ще бъде "край на европейската демокрация". Те разбира се са най-хард, защото Мартин Шулц е техен другар. Но и извен редиците на социалистите мнозина ще са разочаровани и объркани, ако се окаже, че техният глас на евроизборите е бил грубо игнориран от лидерите.
Шулц предупреди, че ако лидерите излъчат кандидат за шеф на еврокомисията извън "шпицкандидатите", Европейският парламент ще го отхвърли. Макар че е трудно да се гадае колко евродепутати той би могъл да мобилизира, това би било много неприятно обтягане на отношенията между евроинституцииите.
Дипломатите, с които говоря, твърдят, че ако лидерите на ЕС успеят добре да обяснят своя избор, проблеми няма да има, защото европейците "ще разберат".
Във вторник, на 27 май, лидерите на ЕС се събират на извънредна среща на върха, на която ще обсъдят резултатите на двата избора - за Европарламент и за президент на Украйна. Едно от решенията, които със сигурност ще приемат, е да натоварят председателя на съвета Херман Ван Ромпой с консултации за определяне на подходящия кандидат за шеф на комисията.
Ван Ромпой е най-отявленият противник на избирането на шеф на Еврокомисията измежду шпицкандидатите, които са политически личности. Самият той е дискретна фигура и смята, че само подобен типаж може успешно да се справи със задачата. Той е бивш белгийски премиер с опит от съставяне на правителства в най-сложния национален контекст в ЕС.
Лидерите на ЕС желаят бърз избор на председател на Комисията, за да не са налага да договарят още сега голям пакет с други постове, включително този на Ван Ромпой и Катрин Аштън, които напускат в края на годината, и на вероятен постоянен шеф на еврогрупата.
Предстоят интересни дни и седмици. Но първо да гласуваме. Умната!

Засилват контрола върху ЕРП-та

автор:Дума

visibility 3826

/ брой: 126

Нови правила при "Гражданска отговорност"

автор:Дума

visibility 2177

/ брой: 126

Горски служители блокираха пътя при Кресна

автор:Дума

visibility 2700

/ брой: 126

Еврокомисията оцеля

автор:Дума

visibility 3490

/ брой: 126

Мащабни горски пожари на Балканите

автор:Дума

visibility 2192

/ брой: 126

САЩ изпратиха оръжия за Украйна

автор:Дума

visibility 2288

/ брой: 126

Накратко

автор:Дума

visibility 3485

/ брой: 126

Тупик

visibility 3447

/ брой: 126

Измамите предстоят

visibility 2911

/ брой: 126

Европестене от разум

автор:Юри Михалков

visibility 3829

/ брой: 126

Копнеж по нови неща

visibility 3591

/ брой: 126

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ