МВР и социалните потушават паниката сред ромите в Сливен
Напрежението в ромските квартали в Сливен постепенно спада, повечето от родителите заведоха днес децата си на училище. Все още обаче има и такива, които отказват да ги пуснат от страх, че ще им бъдат отнети.
Представители на полицията и на дирекция "Социално подпомагане" се срещнаха с лидери от ромския квартал "Надежда" в опит да потушат страстите. Припомняме, че вчера, след слух, че социалните извеждат деца от училище, няколко школа бяха буквално изпразнени за по-малко от час от паникьосани родители. Властта увери, че никой не извежда деца от училище и че не съществува такава практика. Нито подобно нещо е залегнало в бъдещата Стратегия за детето, срещу която от месеци протестират родители, повечето самоорганизирали се през Фейсбук.
Очакванията са до няколко дни всички деца да влязат отново в клас.
Част от децата са все още стресирани от случилото се. От VI основно училище "Братя Миладинови" имат готовност с тях да работи психолог, ресурсен учител, логопед и педагогическия съветник, предаде репортер на БГНЕС.
От дирекция "Социално подпомагане" също са готови да окажат подкрепа чрез различни социални услуги.
Образователният министър Красимир Вълчев определи счучилото се като провокация, която не отговаря на истината. По думите му родителите са разбрали за предполагаеми неправомерни действия на социалните служби от клипове, публикувани в социална мрежа. Все още не е ясно кой стои зад разпространението на тази дезинформация, допълни министърът на обазованието.
Министърът уточни, че в следващите един-два дни няма да се пишат отсъствия на децата, както и че не се планира отучване на пропуснатия учебен материал.
Стратегия за детето няма. За това бе категоричен социалният министър Бисер Петков в ефира на БНТ. Според министъра случващото се в училищата в Сливен и Ямбол е целенасочена атака срещу системата, която не почива на никакви реални данни. Петков отново повтори, че Стратегия за детето няма. Такъв проект на стратегия е бил разработен в началото на годината от работна група към Съвета за закрила на детето. След като е бил на обществено обсъждане и е срещнал съпротива, несъгласие и отхвърляне, този проект е спрян и не е пускан за съгласуване в МС. Такъв документ няма и той не може да бъде основание за всяване на такива страхове, каза още Петков.
Министърът коментира, че държавата и институциите ще помагат на семействата, за да могат децата да израснат в семейна среда. Той заяви още, че има организации, които разпространяват слухове в социалните мрежи въз основа на "Стратегия за детето", с цел всяване на паника.