20 Ноември 2025четвъртък05:56 ч.

АБОНАМЕНТ:

АБОНАМЕНТ за вестник „ДУМА“ за 2026 година. Можете да се абонирате в: „Български пощи“ АД до 15 декември 2025 г., „Доби прес“ ЕООД до 28 декември 2025 г., в редакцията на вестника до 20 декември 2025 г. Каталожен номер 6. Цени: 12 месеца - 149 € / 291,42 лв., 6 месеца - 75 € / 146,69 лв., 3 месеца - 40 € / 78,23 лв., 1 месец - 14 € / 27,38 лв. За повече информация тел. 02 9705 203 и 02 9705 216 отдел „Разпространение” на в-к ДУМА на ул. „Позитано” 20 А. E-mail: abonament@duma.bg АБОНАМЕНТ за вестник „ДУМА“ за 2026 година. Можете да се абонирате в: „Български пощи“ АД до 15 декември 2025 г., „Доби прес“ ЕООД до 28 декември 2025 г., в редакцията на вестника до 20 декември 2025 г. Каталожен номер 6. Цени: 12 месеца - 149 € / 291,42 лв., 6 месеца - 75 € / 146,69 лв., 3 месеца - 40 € / 78,23 лв., 1 месец - 14 € / 27,38 лв. За повече информация тел. 02 9705 203 и 02 9705 216 отдел „Разпространение” на в-к ДУМА на ул. „Позитано” 20 А. E-mail: abonament@duma.bg

На Брюксел "токсичните" акроними му тровят живота

/ брой: 88

автор:Кристиела Симеонова

visibility 2830

Европейската комисия откри проблема за своите беди и спънките пред предлаганите от нея велики идеи. Както пише европейското издание на "Политико", ЕК ще променя подхода си към търговските сделки, след като споразуменията със САЩ и Канада срещнаха огромна съпротива.
Липсата на прозрачност при воденето на преговорите бе една от основните причини за голямото недоволство сред европейците. Еврократите успяха да спасят споразумението между ЕС и Канада, по-известно със съкращението СЕТА, след като Еврокомисията се съгласи ратификацията му да мине през парламентите на всички страни членки. След като бе одобрено от Европарламента, сега тече ратификационният му процес от националните парламенти. Въпреки това добре знаем, че в по-голямата си част сделката вече действа. Това е демокрация в действие!
За да успее занапред да прокарва подобни споразумения, без да си навлича гнева на европейците, Еврокомисията е стигнала до гениалния извод: Акронимите са виновни. "Търговските преговарящи трябва да избягват токсичните акроними", убедени са от ЕК.
Кампаниите "СТОП СЕТА" и "СТОП ТТИП", организирани от неправителствени организации, мобилизираха над хиляди на шествия в различни европейски градове. А стикерите с тези призиви заляха цяла Европа.
Мартин Селмайър, топсъветник на председателя на ЕК Жан-Клод Юнкер, призна, че абревиатурите нямат никакво бъдеще. "Председателят Юнкер е противник на абревиатурите, аз също. Ако започваш дебат с такава абревиатура, със сигурност си го изгубил още в началото", казва Селмайър пред "Политико", като изразява оптимизъм, че Евросъюзът и САЩ ще продължат търговските преговори и при администрацията на Доналд Тръмп, но "споразумението със сигурност няма да се нарича ТТИП". Е, трябва да им го признаем на евробюрократите, заслужават си високите възнаграждения и лъскавия начин на живот - до такива прозрения не се стига току-така. Неотдавна и еврокомисарят по търговията Сесилия Малмстрьом - онази дама, която в прав текст ни припомни, че не е избирана от европейските граждани и не е нужно да се съобразява с техните интереси, също се изказа враждебно срещу акронимите - скептичните към свободната търговия неправителствени организации ги използвали, за да разпространяват страхове!
Потайността на преговорите, подкопаването на демократичните устои на държавите, атаката срещу социалните и екологичните стандарти, подкрепата за мултинационалните компании за сметка на интересите на малкия и средния бизнес и още, и още - мислехте си, че това са основателни причини, за да се противите на СЕТА и ТТИП? Категорично не! Дяволът се криел другаде -  в тъй опасните акроними!
А в същото време неофициалната Европейска гражданска инициатива срещу СЕТА и ТТИП - неофициална, тъй като Еврокомисията отказа да я приеме, въпреки че отговаряше на всички условия, е събрала подписите на над 3 млн. и 500 хиляди европейци, като в мнозинството си страните членки са надвишили многократно необходимите квоти.
Брюксел вече прилага в действие новата си философия - на сайта на търговския отдел за Индонезия се вижда, че акронимът СЕПА е заменен с Всеобхватно споразумение за икономическо партньорство. Така де, няма да плашим европейците!
И т.нар. ISDS-механизъм, който описва арбитражната система за разрешаване на спорове между инвеститор и държава, е заменен според новия подход с инвестиционна съдебна система. Всякакви страхове се изпаряват с премахването на една абревиатура!
Ще се осъзнаят ли скоро в Брюксел, че проблемът не е в акронимите - тяхното избягване не променя това, което се крие зад тях. А в удобното пренебрегване на реалните притеснения на европейските граждани!

БГНЕС

ТТИП и СЕТА срещат огромно недоволство сред европейците

 

Зимната ваканция у нас поскъпва с до 10 на сто

автор:Дума

visibility 2849

/ брой: 217

Пускат единен електронен билет в транспорта

автор:Дума

visibility 1881

/ брой: 217

Държавата печели от енергетика и военна промишленост

автор:Дума

visibility 2363

/ брой: 217

Взехме нов заем за 300 млн. лв.

автор:Дума

visibility 2315

/ брой: 217

СС на ООН прие резолюция за Газа

автор:Дума

visibility 2363

/ брой: 217

Проверки за глоби в Босна и Херцеговина

автор:Дума

visibility 2077

/ брой: 217

Мадуро е готов да се срещне с Тръмп

автор:Дума

visibility 2634

/ брой: 217

Армейски колапс грози Украйна

автор:Дума

visibility 2249

/ брой: 217

Сезон на добавките

автор:Аида Ованес

visibility 2557

/ брой: 217

Бойкот на заведенията

автор:Иван Бакалов

visibility 2405

/ брой: 217

Викане срещу празна обществена сграда

visibility 2132

/ брой: 217

Имаш ли спестени пари да ми услужиш?

автор:Аида Ованес

visibility 2354

/ брой: 217

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ