26 Април 2024петък01:09 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Мисия Брюксел

На границата на закона

Сепаратизмът стигна до България

/ брой: 260

автор:Георги Готев

visibility 1467

Докато Европа се тресе от криза, излезе на мода сепаратизмът. Шотландия се договори с Великобритания да проведе референдум за независимост през 2014 г. Каталуния също се гласи да проведе подобен референдум, въпреки че конституцията на Испания не позволява подобно нещо. Баските също искат отделна минидържава. Северна Италия се стреми да се отдели от Италия, а Южен Тирол желае да се отдели от Северна Италия. Да не говорим за Белгия, страната, в която живея, която, откакто за първи път стъпих тук през 1993 г., все се дели.
Но ето че и в България стават неща, които от брюкселската камбанария ми се виждат като сепаратистки. Но ние сме на Балканите, също планина, но не точно Тирол. След дълго медийно отсъствие лидерът на ДПС Ахмед поиска "съвместен прочит на историята". В същото време, както ДУМА извести, български общини тръгнаха да се присъединяват със Сдружението на местните власти в Турция (http://www.duma.bg/node/41722).
Под съвместен прочит Доган разбира да възприемем тезата му, че Балканската война е своеобразно етническо прочистване. И пътьом да се откажем от националните си герои. Не ми е известно Българската армия да е извършвала етническо прочистване през Балканската война. Но очевидно за да угодим на Доган, ще трябва да забравим за изтреблението на българите в Източна Тракия през 1913 г., което може с право да бъде наречено геноцид.
Досега Доган твърдеше, че ДПС не е етническа партия. Днес повече от всякога тя изглежда даже не турска, а великотурска. Вярно е, че идат избори и всеки лидер се опитва да мобилизира електората си. Но колкото и слаби да са ни институциите, в България някои неща просто са забранени от конституцията.
Сепаратизмът в Европа се развива на фона на икономическата криза. В България кризата е тотална. През последните двадесет години в разграбваната ни страна анонимни кукловоди установиха хранителна среда единствено за размножаването на Златки и Калинки. Липсата на интелектуален багаж, неграмотността и безхаберието се превърнаха в печеливш модел на поведение и се възнаграждават с високи постове. Не бих се учудил, ако някоя облечена във власт калинка отрече ролята на Русия за освобождаването на България, ако родният ми Благоевград стане Джумая или сред членовете на турския достлук на вилаетите се нареди и София.
Преди години имах илюзии, че членството на България в ЕС ще ни бетонира пред апетитите на Анкара. Какво виждам обаче: много български турци в Брюксел, които се намират тук благодарение на българските си лични карти, наричат себе си турци. Турция може и е на светлинни години от членство в ЕС и от решаването на визовия въпрос, но твърде успешно и целенасочено примамва българското население да се самоопределя като турско. Ако някой не забелязва това от софийския си кабинет, аз ясно го виждам от Брюксел.
Държавата ни изглежда толкова безпомощна, че дори и Скопие реши да извлече ползи от термина "съвместен прочит на историята", който впрочем е много модерен в Брюксел. Европейският комисар Щефан Фюле ни беше насърчил за такова упражнение със Скопие. Хубаво, ама оттам буквално ни се подиграха с предложението вместо Илинден да честваме като съвместен празник Деня на Европа. Под съвместен прочит Скопие разбира да приемем например, че цар Самуил е македонец и че Гоце Делчев не е българин.
Правилно президентът Росен Плевнелиев и правителството казаха, че въпреки становището на Фюле България е на мнение, че в Скопие не са готови за преговори. В Брюксел изтълкуваха българската позиция като изблик на национализъм, свързан с предстоящите избори. А също като отмъщение срещу комисията за това, че тя по безпрецедентен начин заплаши с извънреден доклад по механизма за наблюдение и проверка. Един вид: България ще поставя пръчки в колелата на Македония за започване на преговорите за членство по същия начин, по който Холандия ни пречи за Шенген. И в двата случая комисията е безсилна и унизена. Ами да си извлече поуки.
Навремето държавата впрягаше сериозен ресурс, за да се противопостави на антибългарските стратегии на Титова Югославия. Георги Първанов е само един от експертите, които се бореха на този фронт. Не чужди сили, а собствената му държава му лепна етикета ченге и доносник. Тези, които не харесват Първанов по идеологически, днес с погнуса го наричат "Гоце", сякаш името на Гоце Делчев е срамотно.
Следващото правителство ще трябва да възстановява държавността. Очаквам БСП да бъде водеща сила след изборите, но тъй като ще е необходима коалиция, бързам да предупредя срещу нов достлук на Станишев с Доган. Като журналист никога не съм пригласял на тези, които обявиха Доган за най-великия политик на прехода. Той просто е най-охраняваният кукловод с най-послушния електорат. На България е нужна проевропейска коалиция. Електоратът на Доган има време да реши дали се чувства европейски, или ще се остави да го водят като пета колона на великотурските апетити към ЕС.

Обществените поръчки над 5 млн. лв. под специален надзор

автор:Дума

visibility 306

/ брой: 79

Забраняват рекламата на хазарт в медиите

автор:Дума

visibility 333

/ брой: 79

Безплатни винетки за електромобилите на инвалидите

автор:Дума

visibility 384

/ брой: 79

Жилищните кредити с нови рекорди

автор:Дума

visibility 316

/ брой: 79

Северна Македония гласува за президент

автор:Дума

visibility 299

/ брой: 79

ЕП прие закон за защита на жените

автор:Дума

visibility 347

/ брой: 79

Хиляди деца в Румъния оставени на бабите

автор:Дума

visibility 346

/ брой: 79

Накратко

автор:Дума

visibility 255

/ брой: 79

Политически кукувици

автор:Александър Симов

visibility 393

/ брой: 79

Договорът с „Боташ“ е национално предателство

visibility 324

/ брой: 79

Как Йончева забрави "Ало, Банов"

автор:Дума

visibility 339

/ брой: 79

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ