На опашката сме по покупателна способност в ЕС
/ брой: 107
България заема предпоследно място в ЕС по покупателна способност според данните от проучване на Института за пазарна икономика (ИПИ) към края на май. Сравнени са цените на масово използвания бензин А-95 в страните от ЕС с последните достъпни данни за средния разполагаем доход на лице от едно домакинство. По този начин се определя покупателната способност чрез количеството гориво, което домакинствата могат да си позволят в отделните страни (ако всичките му разходи отиват за бензин).
Разликите са значителни - от 248 литра в Румъния до 1993 литра в Люксембург, като България е на предпоследно място с 313. В горната част на класирането са страни като Австрия и Ирландия, които съчетават относително високи доходи и ниски цени на горивата в сравнение с останалите европейски държави. Със средна месечна заплата в Германия може да се купят 1300 литра дизел и 1280 литра бензин. Що се отнася до два от основните хранителни продукти - хляб и кисело мляко, с условно изчислената средна заплата в Германия може да се купят 2000 кисели млека и 1300 хляба.
В България най-голяма е покупателната способност в София-град. При средна нетна заплата от 1721 лв. (данните са на НСИ) столичаните могат да купят близо 530 литра бензин при средно 313 за страната. Преди година обаче българинът е можел да вземе със 161 литра повече бензин за тези пари. Що се отнася до споменатите хляб и кисело мляко, в София със средната нетна заплата може да се купят 1030 хляба и 1528 кисели млека. А в един от най-бедните региони в страната (и в Европа) - Монтана, средната работна заплата е 1200 лв. С толкова може да се заредят 375 литра бензин, да се купят 805 хляба и 930 кофички от най-масовото кисело мляко.