23 Юли 2025сряда12:50 ч.

На светло, в сянката

/ брой: 239

автор:Евгени Гаврилов

visibility 2335

Евгени ГАВРИЛОВ


Изсветляване на икономиката отчете в поредния си доклад Асоциацията на индустриалния капитал в България. Според данните през 2021 г. само 21,6% от икономиката е останала в сивия сектор, при 36,6% десет години по-рано. Изгледите за 2022 г. обаче са по-скоро негативни. Това се дължи както на политическата криза в страната, така и на прогнозите за слаб икономически растеж в края на годината. Няма как тези неща да не се отразят върху условията за правене на бизнес -  смени на бордове, рокади в НАП и митниците, но ефектът от тях ще бъде отчетен през следващата година. Вероятно неслучайно и по този показател сме на последно място в Европа, заедно с Румъния.
Иначе понятията "икономика в сянка" и "сива икономика" дойдоха у нас с т.нар. демократичен преход. С тях се описва стопанската дейност, която, без значение дали е законна или незаконна, не се отчита от националната статистика. Има твърдения, че в годините на големи промени в началото на 90-те на миналия век у нас сивата икономика е играла и положителна роля, защото чрез нея хората на практика успяваха да оцеляват. Нейното съществуване е донякъде неизбежно. Няма как, когато гледате в двора си домати и дадете няколко от тях на съседа за салата, той да впише това в годишната си данъчна декларация като доход и да плати данък, като изчисли стойността на зарзавата по пазарните цени на дребно във времето, когато сте му го дали. Това е прекалено и не може да стане, защото разходите за контрола на подобна стопанска дейност ще надхвърлят ползите.
Доматите, подадени през оградата, не са проблем. Проблем е, че две трети от хората у нас вярват, че икономиката в сянка е най-краткият път за забогатяване. Проблем е и, че нейното съществуване с годините почти бе официализирано. Борбата с нея се изразява главно с традиционни проучванията на АИКБ, след които не следва нищо съществено.
Индикатор за сива икономика е разликата между потреблението и декларираните доходи. България уж е най-бедната държава в ЕС, но е на челно място по брой луксозни автомобили на човек. А те с обикновена заплата не се купуват. Явно изсветляването на икономиката е само на книга, а рискът за ослепяване от нейната ослепителна чистота е силно преувеличен.

 


Последвайте или харесайте в-к "ДУМА" във ФЕЙСБУК   --> ТУК <--

Споделяйте нашите публикации.

 

 

 

 

Замразяват цените до края на 2026 г.

автор:Дума

visibility 135

/ брой: 134

България с най-нисък дълг спрямо БВП в ЕС

автор:Дума

visibility 133

/ брой: 134

Телефонни измамници искат пари от името на БНБ

автор:Дума

visibility 143

/ брой: 134

В Гърция: Строг контрол върху таксите за банкомати

автор:Дума

visibility 141

/ брой: 134

Мицкоски предлага пет потребителски кошници

автор:Дума

visibility 141

/ брой: 134

28 страни осъдиха Израел за избиванията в Газа

автор:Дума

visibility 136

/ брой: 134

Накратко

автор:Дума

visibility 134

/ брой: 134

Истинската заплаха

автор:Александър Симов

visibility 140

/ брой: 134

Когато камбаните замлъкнат

автор:Камелия Базова

visibility 128

/ брой: 134

Ботев и Вапцаров

visibility 137

/ брой: 134

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ