13 Май 2024понеделник01:48 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Над 30% от свинското месо е от контрабанда

Щетите за бюджета са поне 80 млн. лв. от невнесен ДДС, алармират от бранша

/ брой: 66

автор:Дума

visibility 679

От консумираното в България свинско месо над 30% е контрабанда. Това стана ясно вчера на дискусия "Вкуси България", организирана с участието на Съюза "Произведено в България", предаде investor.bg. Производството на свинско месо е в поредна криза, заяви представителят на бранша Румен Караманов, който е свиневъд. Той цитира данни от 2013 г., според които тогава в България са консумирани около 200 хил. т свинско месо или 3 млн. прасета. От това количество произведеното в България свежо охладено месо е 54 хил. т, охладеното от внос - 43 хил. т, 47 хил. т е замразеното, а над 60 хил. т е контрабандата, каза той. По неговите думи това е над 30% от консумацията. Това ощетявало бюджета с поне 80 млн. лв. невнесен ДДС. Производителите предлагат конкретни мерки, с които да се намали контрабандата - във фактурата да се отразяват номерът и датата на ветеринарния документ, а във ветеринарния сертификат пък да се вписват номерът и датата на фактурата.
Лукан Луканов от Съюза "Произведено в България" призова българското общество и потребители към "икономически национализъм". Цифрите за вноса са буквално стряскащи - в храните те са около 65% общо, а в различните им разделения, например в месото, достигат до 85%, заяви той. Според експертите държавата трябва да намери начин, подобно на останалите европейски държави, без да нарушава еврорегламентите, да създаде условия за протекция и стимулиране на българското производство. Според представители от бранша редно е БАБХ да проверява не само българските производствени предприятия, а да влезе и в търговската мрежа и да контролира качеството на вносните стоки. "Вносът никой не го контролира. Оттам възникват опасности за населението", категоричен е той. Луканов обясни, че ние не знаем какво ядем от вносните продукти, докато българските предприятия са много строго контролирани. Ако всеки българин започне да купува повече български стоки и по този начин намалим 10% вноса, ще останат пари в публичните финанси на страната.
Заради руското ембарго щетите за хранителната индустрия за България се оценяват на около 12 млн. лв., съобщи по време на дискусията земеделският министър Десислава Танева. Колко ще достигнат те, зависи от това, докога ще продължи ембаргото и доколко ЕС ще намери трети страни като пазари и ще спре натиска на цените надолу, заяви тя. Танева даде пример с млякото, чиято цена вече 12 поредни месеца пада и по официалната статистика през януари е с близо 15% по-ниска спрямо януари миналата година.
Танева съобщи още, че Консултативен съвет по храните към Министерството на земеделието и храните ще търси най-добрите решения в предстоящото изготвяне на нов Закон за храните.  В него ще бъдат поканени представители на Министерството на здравеопазването, Министерството на икономиката и Министерството на финансите, тъй като цялата нормативна уредба в сектора се съгласува с техните политики.

Започват проверки на яйцата, агнешкото и козунаците


Тематични проверки във връзка с Великденските празници започна от вчера Българската агенция за безопасност на храните (БАБХ). Те ще следят без значение от произхода за яйца, агнешко месо, козунаци.
Това каза по време на дискусията "Вкуси България" д-р Любомир Кулински, директор на дирекция "Контрол на храните" в БАБХ.
Той уточни, че яйцата се следят традиционно и обикновено в този период в България се прави голям внос на яйца от Полша.
Основните вносители на дълбоко замразено агнешко месо и субпродукти пък са Нова Зеландия, Австралия и Чили. Това, което БАБХ трябва да прави, е да не допусне на територията на България храни, които не отговарят на действащото законодателство, заяви Любомир Кулински.

И трите телекома с рекордни приходи

автор:Дума

visibility 1313

/ брой: 86

Гвоздейков пак смени началника на НКЖИ

автор:Дума

visibility 1228

/ брой: 86

Вето върху тавана за надценката на хляба

автор:Дума

visibility 1260

/ брой: 86

Червеното месо и млякото разболяват планетата

автор:Дума

visibility 1238

/ брой: 86

Европа се окъпа в светлини за 9 май

автор:Дума

visibility 1317

/ брой: 86

Катастрофална загуба за социалдемократите в РСМ

автор:Дума

visibility 1262

/ брой: 86

Популярността на САЩ като глобална сила спада

автор:Дума

visibility 1155

/ брой: 86

Си Дзинпин пристигна в Унгария

автор:Дума

visibility 1188

/ брой: 86

Време е

автор:Александър Симов

visibility 1263

/ брой: 86

С надежда за партньорство

visibility 1216

/ брой: 86

Извращението Евровизия

visibility 1270

/ брой: 86

9 май - ден на Победата

автор:Дума

visibility 1164

/ брой: 86

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ