12 Юли 2025събота21:55 ч.

Снимка БТА

Над 6 млн. тона ще е зърнената реколта

Не се очаква скок на цената на хляба

/ брой: 109

автор:Дума

visibility 5316

Не се очаква скок на цената на хляба на база очакваните добиви, които ще бъдат по над 500 кг/дка. Това съобщи министърът на земеделието и храните д-р Георги Тахов, който вчера даде старт на жътвената кампания в землището на с. Златитрап, област Пловдив. Според думите му над 6 млн. тона е очакваната реколта от пшеница за 2024 г. Той уточни, че по предварителни данни прогнозното производство ще бъде между 6,1 - 6,3 млн. тона пшеницата и над 800 000 тона ечемик. Министър Тахов допълни, че площите, които се очаква да бъдат ожънати през тази година с пшеница са близо 11 млн. дка, а тези с ечемик - около 1,6 млн. дка.
"Хлебният баланс у нас ще бъде осигурен. Благоприятните климатични условия към момента ни дават увереност, че качеството на реколтата ще бъде на високо ниво", категоричен бе той.
Относно изкупните цени на пшеницата, министър Тахов поясни, че това са борсови цени. "Това, което ние правим чрез регулаторните механизми, е да изплащаме регулярно и в срок компенсаторните плащания към зърнопроизводителите и към секторите в селското стопанство. Това подкрепя по безспорен начин тяхната ликвидност", каза той.
Тахов поясни, че в складовете за съхранение на зърно в страната има свободен обем от около 80%, така че няма да има притеснения по прибирането и складирането на новата реколта.
Страната ни продължава да е значим фактор на международния продоволствен пазар на зърно, експортирайки пшеница за над 30 държави. България е страна с аграрен потенциал, който съм сигурен, че ще продължи да се развива и занапред, допълни той.
Относно квотите за внос на зърно от Украйна, той изрази надежда, че те ще бъдат запазени.
"Отговорът на този въпрос се надявам да получим на предстоящия Съвет на министрите по земеделие в Брюксел", посочи още той.
Пред медии земеделският министър съобщи, че към момента са подадени 42 000 заявления в кампанията по директни плащания.
„От тях около 38 000 са за площи, с общ размер около 3 млн. хектара. Очакванията ни са за 3,6 млн. хка, а крайният срок за подаване на заявленията е 30 юни", припомни министър Тахов.

Засилват контрола върху ЕРП-та

автор:Дума

visibility 3826

/ брой: 126

Нови правила при "Гражданска отговорност"

автор:Дума

visibility 2177

/ брой: 126

Горски служители блокираха пътя при Кресна

автор:Дума

visibility 2700

/ брой: 126

Еврокомисията оцеля

автор:Дума

visibility 3490

/ брой: 126

Мащабни горски пожари на Балканите

автор:Дума

visibility 2192

/ брой: 126

САЩ изпратиха оръжия за Украйна

автор:Дума

visibility 2288

/ брой: 126

Накратко

автор:Дума

visibility 3485

/ брой: 126

Тупик

visibility 3447

/ брой: 126

Измамите предстоят

visibility 2911

/ брой: 126

Европестене от разум

автор:Юри Михалков

visibility 3829

/ брой: 126

Копнеж по нови неща

visibility 3591

/ брой: 126

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ