14 Юли 2025понеделник22:00 ч.

Над 7000 хлапета са били в приемна грижа за 7 години

/ брой: 12

автор:Дума

visibility 316

От 1 януари 2016 г. към 31 декември 2022 г. децата, пребивавали в приемни семейства по проект "Приеми ме 2015", са над 7 хиляди, съобщават работещи по тази социална услуга. Към края на м.г. действат 152 споразумения за партньорство с общини от 28-те области на страната, като настанените деца са 1493. Срокът на проекта бе удължен до края на т.г.  
Спрямо 2021 г. има спад с 8% на децата, настанени в приемни семейства, като той е за сметка на здравите подрастващи. Но при децата с увреждания средномесечната стойност за 2022 г. спрямо предходната нараства с 3,8%.
Най-много са децата в приемна грижа във Варненска област - 119 в 10 общини. Най-малко са в областите Кърджали, Силистра, Ямбол, София-област. Утвърдените приемни семейства с местоживеене и с доставчик на услугата общини са общо 1770, като 1766 от тях са професионални, а 4 са доброволни.
За областите с наблюдавана постоянно висока незаетост като основна характеристика може да се изведе големият процент на приемни семейства, които искат да се грижат за дете с различен профил от наличния в съответната област, както и несъответствието между броя на приемните семейства и реалните потребности.
През 2023 г. трябва да се обсъдят установените тенденции и да се отразят в новите документи. Например да се определи максимален срок, в който приемно семейство може да остане свободно на базата на цялостна актуална оценка от специалистите, която да включва и отказите от настаняване, продължително/сезонно неприсъствие в страната и др.
Финансовата помощ по проекта е увеличена от 136 404 000 лв. на 139 750 000 лв.

 


Последвайте или харесайте в-к "ДУМА" във ФЕЙСБУК   --> ТУК <--

Споделяйте нашите публикации.

 

 

 

 

ЕК предвижда нов данък за големите компании

автор:Дума

visibility 448

/ брой: 127

Получаваме 4,4 млрд. лв. по ПВУ

автор:Дума

visibility 412

/ брой: 127

Три агенции повишиха кредитния рейтинг на България

автор:Дума

visibility 490

/ брой: 127

БНБ пуска първите златни монети в евро

автор:Дума

visibility 459

/ брой: 127

Геополитиката е в основата на враждата

автор:Дума

visibility 466

/ брой: 127

Атина се бори с хилядите мигранти

автор:Дума

visibility 492

/ брой: 127

Лавров в Китай след пълна подкрепа от Ким

автор:Дума

visibility 519

/ брой: 127

Накратко

автор:Дума

visibility 383

/ брой: 127

47 години не стигат

автор:Аида Паникян

visibility 479

/ брой: 127

Антибългаризъм

visibility 403

/ брой: 127

Игри на мита

автор:Таня Глухчева

visibility 411

/ брой: 127

Гаранция за европейското ни настояще и бъдеще

автор:Дума

visibility 521

/ брой: 127

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ