15 Юли 2025вторник08:02 ч.

Над 75% от домакинствата трудно покриват разходите си

Стоките от първа необходимост са поскъпнали с 29,2% за година

/ брой: 240

автор:Дума

visibility 1815

Делът на хората у нас, които имат трудности да покрият всекидневните си разходи, остава относително висок - над 75%, съобщи НСИ. През третото тримесечие на 2022 г. доходът на 67,3% от домакинствата е останал без промяна спрямо последните 12 месеца, показва последното проучване на статистиката. Този дял намалява с повече от 5 процентни пункта спрямо предходните две тримесечия, но все още е значителен, отбелязва НСИ.

Увеличение на доходите на техните домакинства са посочили 27,9% от анкетираните, което е с 8,7% повече в сравнение с второто тримесечие и с 9,4% повече в сравнение с първото тримесечие на 2022 г., когато увеличение на доходите са имали 18,5% от лицата. Основните причини за увеличение на доходите и през трите тримесечия са увеличение на пенсиите и социалните помощи и индексиране на заплатите.

В същото време намаление на доходите за последните 12 месеца са посочили 4,8% от анкетираните лица, което е с 2,9% по-малко в сравнение с второто тримесечие и с 3,7% по-малко спрямо първите три месеца на 2022 г. Подобно на предходните две тримесечия, и през третото тримесечие на 2022 г. делът на хората, изпитващи затруднения да покриват ежедневните си разходи, остава относително висок - над 75%. С известни затруднения са 38,5% от анкетираните, 28,3% от тях определят покриването на ежедневните разходи като трудно, а 10,8% - като много трудно.

В сравнение с предходните тримесечия, намалява делът на домакинствата, които се справят много трудно, за сметка на увеличение на хората, които изпитват известни затруднения при покриване на ежедневните си разходи, отчита последното проучване на НСИ. Относително лесно могат да покрият ежедневните си разходи през третото тримесечие 18,1% от анкетираните, а едва 4,3% не изпитват никакви затруднения.  

"От средата на 2021 г. сме в ситуация на постоянно поскъпване. Пикът беше достигнат в края на ноември. Вече 12-13 дни пазарът намери своето равновесие, тук е точката на насищане. Пазарът се успокои, няма я истерията, която наблюдавахме", каза пред "България он ер" председателят на Държавната комисия за стоковите борси и тържищата Владимир Иванов.

В момента най-рязко се вдига цената на кашкавала и сиренето, а според него това е закономерно, тъй като най-много са пострадали производителите на млечни продукти. Той добави, че стоките от първа необходимост, наблюдавани от НСИ, са поскъпнали с 29,2% за година. "В момента няма условия за продоволствена криза. Страхът не е добър съветник за пазара. Има проблем, когато се прави съпоставка между изоставащите доходи, там се създава напрежение и паника. Като потребители не трябва да субсидираме некоректни търговски практики", подчерта Иванов.

 


Последвайте или харесайте в-к "ДУМА" във ФЕЙСБУК   --> ТУК <--

Споделяйте нашите публикации.

 

 

 

 

ЕК предвижда нов данък за големите компании

автор:Дума

visibility 448

/ брой: 127

Получаваме 4,4 млрд. лв. по ПВУ

автор:Дума

visibility 412

/ брой: 127

Три агенции повишиха кредитния рейтинг на България

автор:Дума

visibility 490

/ брой: 127

БНБ пуска първите златни монети в евро

автор:Дума

visibility 459

/ брой: 127

Геополитиката е в основата на враждата

автор:Дума

visibility 466

/ брой: 127

Атина се бори с хилядите мигранти

автор:Дума

visibility 492

/ брой: 127

Лавров в Китай след пълна подкрепа от Ким

автор:Дума

visibility 519

/ брой: 127

Накратко

автор:Дума

visibility 383

/ брой: 127

47 години не стигат

автор:Аида Паникян

visibility 479

/ брой: 127

Антибългаризъм

visibility 403

/ брой: 127

Игри на мита

автор:Таня Глухчева

visibility 411

/ брой: 127

Гаранция за европейското ни настояще и бъдеще

автор:Дума

visibility 521

/ брой: 127

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ