20 Юни 2025петък10:28 ч.

Над половината сестри и личните лекари са над 60 г.

У нас парите за първична помощ са 5 пъти по-малко от ЕС

/ брой: 50

автор:Дума

visibility 4231

Недостиг на медици и застаряващи специалисти отчитат от национални асоциации на заетите в здравеопазването. 

Близо 4000 са общопрактикуващите лекари в България, а средната им възраст е около 60 г., заяви пред БТА председателят на Националното сдружение на общопрактикуващите лекари в България (НСОПЛБ) доц. Любомир Киров.

У нас парите за първична помощ са 5 пъти по-малко от ЕС, а за един преглед българският общопрактикуващ лекар взема средно не повече от 12 лева. 

На 8 март от сдружението изпратиха писмо до служебния министър на здравеопазването Асен Меджидиев, във връзка със запитвания от  новозавършили медици, желаещи да специализират "Обща медицина" и проблемите, с които се сблъскват.

По думите на доц. Киров има желание сред младите медици да станат общопрактикуващи лекари. Според него има още какво да се направи, за да стане Общата медицина по-привлекателна специалност. "От една страна - разрешаване и въвеждане в употреба на нашите практики на допълнителни методи за диагностика и възможности за лечение и от друга страна - значително подобряване на финансирането и правилата на работа. Самият начин на специализиране на "Обща медицина" също се нуждае от подобрение", посочи доц. Киров. Той припомня данни от проведено през 2007-2008 г., е показало, че 74% от общопрактикуващите лекари изпитват средна и висока степен на "бърнаут" (синдром на прегарянето).

Недостигът на медицински сестри е другият болезнен проблем на българското здравеопазване. Около 63% от медицинските сестри в България, които сега работят в лечебните заведения, са над 63 г., т.е. в пенсионна възраст, коментира председателят на Управителния съвет на Българската асоциация на професионалистите по здравни грижи (БАПЗГ) Милка Василева. И сестрите, и акушерките у нас крайно недостатъчни, поради което се налага да работя на повече от едно място, а тези, които работят само на едно място, са принудени да вършат работата на двама или трима души. Има проучвания, според които 82 % от медицинските специалисти твърдят, че имат всички симптоми на "синдрома на изпепеляването". Останалите 20% също имат симптоми, но не са достигнали крайната степен на "синдрома изпепеляването", обясни Василева. 

Половината българи взимат под 1000 евро на месец

автор:Дума

visibility 3893

/ брой: 110

Ще контролират цените на куриерските услуги в евро

автор:Дума

visibility 4977

/ брой: 110

Новите дългове на държавата надхвърлят 10 млрд. лв.

автор:Дума

visibility 6046

/ брой: 110

Променят срока за проверка на електромерите

автор:Дума

visibility 4023

/ брой: 110

Хърватия инвестира в демографията

автор:Дума

visibility 3302

/ брой: 110

Кристиан Вигенин: Мицкоски налага вето върху РСМ

автор:Дума

visibility 6630

/ брой: 110

ЕК с мерки срещу България

автор:Дума

visibility 6168

/ брой: 110

Накратко

автор:Дума

visibility 5472

/ брой: 110

Контрасти

автор:Александър Симов

visibility 6041

/ брой: 110

БСП не е загубила шанс да е гласът на недоволна София

visibility 4291

/ брой: 110

Злодейска толерантност

автор:Юри Михалков

visibility 6987

/ брой: 110

Феноменът работещ пенсионер

автор:Аида Паникян

visibility 6318

/ брой: 110

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ