НАСА откри 2 екзопланети близначки на Земята
8-те новооткрити небесни тела имат шанс да са в обитаема зона, в която водата е в течно състояние
/ брой: 4
На годишното заседание на Американското астрономическо дружество бе обявен списък от 8 току-що открити екзопланети, една от които претендира за името "втора Земя". Списъкът от екзопланети се прави на базата на анализ на наблюдения от орбиталния телескоп "Кеплер". В момента в него вече има над хиляда планети извън Слънчевата система.
Според един от авторите на откритието - Гийермо Торес от Центъра по астрофизика на Харвардския университет, повечето от тези небесни тела имат шанс да са скалисти, досущ като нашата планета, и да са в обитаемата зона, в която водата е в течно състояние. Именно тогава шансовете за възникването на живот са най-големи.
Само три от тях обаче се намират в т.нар. "зона Златовласки", т.е. на такова разстояние от своята звезда, което осигурява почти същото разхвърляне на температура на повърхността на планетата, както и на Земята.
Според данните на астрономите една от откритите планети, наречена Kepler 438b, изглежда още повече прилича на Земята, отколкото предишния кандидат за името на "близнак" - планетата Kepler 186f. Тя е с 12% по-голяма от Земята (това е малко повече, отколкото Kepler 186f) и се върти около червено джудже, т. е. звезда, чиято температура е забележимо по-ниска, отколкото температурата на Слънцето. При това планетата би трябвало да получава приблизително с 40% повече топлина, отколкото Земята, заради особеностите на орбитата си.
Kepler 438b обикаля около своята звезда за 35 дни и е със 70 на сто шансове да бъде скалиста екзопланета. Както твърди доктор Колдуъл от калифорнийския Институт за търсене на извънземен разум, тази планета се намира на разстояние от 475 светлинни години от Земята и за физическите условия на повърхността й можем само да гадаем. Една светлинна година се равнява на 9461 милиарда километра.
Другата екзопланета, която също претендира за "близначка" на Земята, е кръстена Kepler-442b и се намира на 1100 светлинни години разстояние. Диаметърът й е с една трета по-голям от този на нашата планета и това небесно тяло има 60 на сто шанс да бъде скалисто.
В групата на изследователите, обявили откриването на 8 нови екзопланети, влизат 26 учени от НАСА и други американски научни центрове.
Все още е рано обаче да се правят предположения за наличието на живот на тези планети. "Всичко, което можем да кажем, е, че те са обещаващи кандидати", казва Дейвид Кипинг от Центъра за астрофизика "Харвард-Смитсониан", който е член на изследователския екип.
С новите осем планети общият брой на откритите от телескопа "Кеплер" и потвърдени екзопланети достига 1000. Резултатът е още по-впечатляващ, като се има предвид, че преди около две десетилетия човечеството не познаваше други планети, освен тези, които обикалят около нашето Слънце, коментира CBS News.