02 Юни 2024неделя01:46 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

НАСА сее босилек и ряпа на Луната

/ брой: 281

автор:Дума

visibility 174

Американската космическа агенция планира да изпрати семена на Луната през 2015 г. в запечатани метални кутии, съдържащи всичко необходимо разсада да вирее. Към десетте семена от босилек и ряпа НАСА ще добави и около 100 семена от Arabidopsis, малко цъфтящо растение от семейството на зелето и синапа.
След приземяването спусък ще освобождава малък резервоар с вода в металната кутия и екип на Земята ще наблюдава как покълват семената, когато бъдат изложени на лунната гравитация и радиация. Група учени, студенти и доброволци, известни като екип Lunar Plant Growth Habitat, стоят зад проекта, при който семената ще бъдат снимани на интервали, за да се справят със засадените на земята.
Въздухът в запечатаните контейнери трябва да бъде подходящ за повече от 5 дни растеж. "Те могат да изследват лунната среда за нас. Ако изпратим растения и те виреят, значи вероятно хората също могат", заяви говорител на НАСА.
Растенията се нуждаят от същите съставки, за да живеят, като хората - храна, вода и въздух, и също осигуряват психологическо удобство за хората като парниците в Антарктика и на Международната космическа станция.
НАСА планира да изпрати семената на Луната чрез търговски полет на космически кораб, наречен Moon Express. В момента учените създават екип за изучаване на покълването на растенията, които ще имат маса само от 1 кг. Водата ще бъде добавяна към семената в модул след кацането и техният растеж ще бъде наблюдаван 5-10 дни в сравнение с контролирани на Земята семена.
НАСА казва, че експериментът ще бъде първия по рода си в друг свят и "важна първа стъпка в използването на растенията в подкрепа на човешкия живот".

Личните карти поскъпват почти двойно

автор:Дума

visibility 784

/ брой: 101

Въвеждат таван на изпитите за шофьорска книжка

автор:Дума

visibility 781

/ брой: 101

Газът от Азербайджан ще покрие 81% от вноса през юни

автор:Дума

visibility 685

/ брой: 101

Животновъди блокират Подбалканския път

автор:Дума

visibility 668

/ брой: 101

Сигнално действие в ядрената сфера

автор:Дума

visibility 818

/ брой: 101

Българи в затвора за измама на Острова

автор:Дума

visibility 771

/ брой: 101

Фетхуллах Гюлен бил отвлечен в САЩ

автор:Дума

visibility 975

/ брой: 101

По-високи мита за зърното от Русия и Беларус

автор:Дума

visibility 742

/ брой: 101

Здравето като бизнес

автор:Таня Глухчева

visibility 769

/ брой: 101

Идеология в технологията

visibility 791

/ брой: 101

Най-важно е да не губиш връзката с хората

автор:Юлия Кулинска

visibility 770

/ брой: 101

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ