Наши учени са в екипа, открил неизвестен прачовек в Европа
/ брой: 215
Екип учени от Германия, България, Канада, Унгария и САЩ са открили на германска територия скелетни останки от човекоподобна маймуна на 11,62 млн. години, които променят коренно представите ни за ранната еволюция на човешкото семейство. Съобщението за това е публикувано в сп. "Нейчър" на 6 ноември.
Човекоподобната маймуна е от нов род и вид ("Данувиус") неизвестен досега примат, движещ се на два крака, милиони години по-рано, отколкото се смяташе досега, което поставя под въпрос научните представи, че прачовекът се е зародил в Африка. Водещи автори на статията са проф. Мадлен Бьоме от Университета в Тюбинген, проф. Дейвид Бигън от Университета в Торонто и проф. Николай Спасов от Националния природонаучен музей при БАН. При разкопките в Хамершмиде екипът на проф. Бьоме попада на уникална находка от почти 40 кости от четири индивида - един мъжки, два женски и едно младо същество. Пропорциите в скелета на мъжкия индивид са сходни с тези на шимпанзето бонобо. Но някои от костите са много близки до човешките. Данувиус е бил дребен, с височина около 1 м. Женският индивид е тежал около 18 кг, мъжкият - около 31 кг. Вървежът на два крака вероятно се е появил преди повече от 12 млн. години, първо по хоризонтални клони на дърветата, пояснява проф. Спасов.
Преди две години наш екип публикува две статии, които показаха, че грекопитекът, живял на Балканите с намерени останки в Гърция и в България, би трябвало да бъде първият хоминин - пред-човек. Т.е. не екваториална Африка, а Източното Средиземноморие е неговата родина.