16 Юли 2025сряда05:02 ч.

Национализират "Дунарит"

/ брой: 177

автор:Дума

visibility 1743

Държавата иска да купи оръжейния завод "Дунарит" в Русе. Това обявиха независимо един от друг премиерът Бойко Борисов в Русе и икономическият министър Емил Караниколов в София. За собствеността на завода от години се водят съдебни битки. Те избухнаха след фалита на Корпоративна търговска банка (КТБ). Борбата е между оръжейния търговец Емилиян Гебрев и офшорната компания "Виафот". Срещу Гебрев, сина му и изпълнителния директор на "Дунарит" дори имаше опит за убийство чрез отравяне. Оръжейният търговец съобщи, че съдът се е произнесъл окончателно, че той е краен собственик на "Дунарит". "Определена група хора и определени хора пречат на вписването в Търговския регистър на увеличението на капитала на дружеството", каза Гебрев.

Пред бТВ Емил Караниколов каза, че "Дунарит" все още се води собственост на офшорната компания."Ще се радвам да се обяви финално кой е собственик на "Дунарит", но преди това трябва да се решат още куп дела по тази партида", заяви Караниколов. Той посочи, че делата са над 50. Ден по-рано обаче Гебрев обърна внимание на факта, че делата се водят от несъществуваща вече в правния мир фирма. "Виафот инвестмънт България" е дъщерно дружество на едноименната офшорка Viafot Limited, за която през юни се разбра, че е ликвидирана и сега българското дружество няма собственик и самото то вече е в процедура по ликвидация. В началото на тази година пък "Биволъ" публикува документи от Panama Papers, според които краен собственик на офшорката е близкият до Пеевски адвокат Александър Ангелов.

"Има една фирма "Виафот". В последно време започвам да си вадя изводите, че тази фирма май че е държавна. Защо всички държавни структури силови и спомагателни се втурват да й помагат? Значи за мен тя е държавна. Тя е офшорна фирма, но след като така се подпомага от държавата, значи нещо не е наред", заяви Гебрев през януари тази година. Военните заводи "Дунарит" и "Авионамс" бяха собственост на офшорки, които ги купиха с кредити от фалиралата през 2014 г. КТБ. Две години по-късно държавата купи "Авионамс" за близо 29 млн. лв. Средствата бяха осигурени чрез кредит от държавната Българска банка за развитие. В дружеството се правят ремонти на руски вертолети от типа МИ 8, МИ 17 и техните модификации. От години държавата се опитва да овладее и "Дунарит". Последната схема за това беше изкупуване на дълг на частното дружество и фирми, свързани с него, към КТБ от "Държавната консолидационна компания". От "Дунарит" обаче платиха задълженията си, за да избегнат одържавяването.

Правителството с нови мерки срещу спекулата

автор:Дума

visibility 1649

/ брой: 128

Прасковите ще стигат 8 лева за килограм изкупна цена

автор:Дума

visibility 2145

/ брой: 128

До софийското летище вече има денонощен транспорт

автор:Дума

visibility 1576

/ брой: 128

Франция ще удвои бюджета за отбрана

автор:Дума

visibility 2045

/ брой: 128

Протест спря кораб с оръжие за Израел

автор:Дума

visibility 1837

/ брой: 128

Сблъсъци между мигранти и испанци

автор:Дума

visibility 1861

/ брой: 128

Френски затворник избяга, скрит в багажа на съкилийник

автор:Дума

visibility 1374

/ брой: 128

Скъпооо

автор:Аида Ованес

visibility 1821

/ брой: 128

Тъмни векове

автор:Барбара Пейчинова

visibility 1720

/ брой: 128

Спортът ни не е умрял

автор:Владимир Николов

visibility 1772

/ брой: 128

Тихото задлъжняване на българските домакинства

visibility 2058

/ брой: 128

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ