23 Юли 2025сряда15:52 ч.

Националната култура не е частна инициатива

/ брой: 58

автор:Вилиана Семерджиева

visibility 626

Кинотворците са на път отново да излязат на улични протести, за да защитят труда си и българското кино. Това заявиха завчера представители на различни професии от гилдията. Тези интелигентни и деликатни хора смятат, че всеки проблем трябва да се решава с диалог и че дадената дума е хвърлен камък. Но изглежда трябва да преградят с фартове някой булевард или магистрала, за да ги забележат най-сетне.
Още в поредицата срещи през декември м.г. с представители на министерствата на културата и на финансите и с министър-председателя Бойко Борисов кинодейците настояха Министерският съвет да приеме, че културата е приоритет на държавата заедно с образованието и здравеопазването. Вместо да помисли как да се гарантира сигурна годишна сума за създаване на българско кино, министър Дянков каза, че ще даде на творците още 3,5 млн. лв. за т.г., но първо ще провери дали им е изрядно счетоводството на продукциите. Такова отношение към доказани професионалисти със забележителни успехи у нас и по света е, меко казано, гавра. След като превърнаха лекарите в убийци, искат да превърнат нас в крадци, с огорчение заяви Иглика Трифонова.
Ето няколко числа за размисъл: над 250 награди са получени за български филми от международни фестивали; само за две години български филми са гледани от 21 милиона зрители по Канал 1 на БНТ, а 12 нови заглавия са имали 4,15 милиона зрители; за последните пет години продуцентите на 26 игрални филма са привлекли над 17 млн. лв., или почти на всеки лев, даден от държавния бюджет, е привлечен още един за икономиката на страната. За първи път България имаше номиниран игрален филм за "Оскар" - "Светът е голям и спасение дебне отвсякъде" на Стефан Командарев стигна до престижната финална петорка.
Не само от пари, а от цялостна грижа от страна на държавата се нуждае българското кино. И не "при възможност", а постоянно! Бъдещето е на копродукциите. Но как един наш кинематографист да кандидатства и да получи съфинансиране от европейски или други фондове, след като първото условие е неговият проект да има осигурени основни средства от своята държава?!
След като бяха приватизирани и ликвидирани киносалоните у нас, на практика бе унищожена мрежата за показ на български филми. В миналото зад филмопроизводството стоеше мощна държавна институция, която се грижеше за цялостния процес. И днес държавата трябва да си поеме функциите в две основни и много важни направления: от една страна, да организира форуми за разпространяване на български филми зад граница, не епизодично и на парче, а стратегически обмислено и проведено, и от друга - да осигури достъпа на родната публика до тях. Не е работа на кинотворците да разнасят филмите си из страната по своя инициатива и на възрожденски начала. Тяхната работа е да създават хубави филми.
Хиляди хора, които творят визуалната памет на България и допринасят за духовното здраве на нацията и за престижа на страната ни по света, очакват конкретни отговори и действия.

Замразяват цените до края на 2026 г.

автор:Дума

visibility 218

/ брой: 134

България с най-нисък дълг спрямо БВП в ЕС

автор:Дума

visibility 223

/ брой: 134

Телефонни измамници искат пари от името на БНБ

автор:Дума

visibility 231

/ брой: 134

В Гърция: Строг контрол върху таксите за банкомати

автор:Дума

visibility 225

/ брой: 134

Мицкоски предлага пет потребителски кошници

автор:Дума

visibility 226

/ брой: 134

28 страни осъдиха Израел за избиванията в Газа

автор:Дума

visibility 224

/ брой: 134

Накратко

автор:Дума

visibility 210

/ брой: 134

Истинската заплаха

автор:Александър Симов

visibility 223

/ брой: 134

Когато камбаните замлъкнат

автор:Камелия Базова

visibility 215

/ брой: 134

Ботев и Вапцаров

visibility 223

/ брой: 134

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ