20 Февруари 2026петък04:56 ч.

Любима на почитателите на Йордан Радичков мисъл е изписана заедно с лика му върху фасадата на жилищен блок в Брековица

Националната литературна награда "Йордан Радичков" с второ издание

/ брой: 40

автор:Дума

visibility 867

Наградата за сборник с разкази е учредена в Берковица по случай 90-годишнината от рождението на автора. Конкурсът се организира от община Берковица, домакин на събитието, с представител от Министерството на културата, съобщи БНР.

Конкурсът е национален и ежегоден. Наградите се връчват в китния град под връх Ком на рождения ден на писателя - 24 октомври, и са съпроводени с културна програма, която включва книжна борса, представяния на книги, изложби, видеопрожекции, дискусии, срещи с творци, работили с Йордан Радичков. В конкурса могат да участват всички български автори (без възрастови ограничения), издали сборник с разкази през 2020-2021 г., като всеки от тях може да се представи само с един сборник. Крайният срок за включване в конкурса е 31.07.2021 г.

Носителят на отличието се излъчва от петчленно авторитетно жури, съставено от литературоведи, литературни критици, писатели и интелектуалци, които познават творчеството на Йордан Радичков и имат широк поглед върху съвременната българска литература. В журито участват представители на община Берковица и на Министерството на културата. Очаква се скоро да бъде ясен тазгодишният му състав.

Две седмици преди награждаването журито обявява кратък списък с номинираните автори и сборници. Отличените писатели се канят на церемонията по награждаването. Лауреатът получава парична премия в размер на 1500 лева, диплом от община Берковица и статуетка, изработена от скулптора проф. Емил Попов, по рисунка на Йордан Радичков; втора награда - 1000 лв. и диплом; трета награда - 500 лв. и диплом. По преценка на журито може да бъдат връчени допълнителни, специални или съпътстващи отличия.

Първото издание на конкурса бе спечелено от Деян Енев за сборника му "Лала Боса".

Парламентът изслушва енергийни шефове за авариите в АЕЦ "Козлодуй"

автор:Дума

visibility 865

/ брой: 34

Експерт: Само 20% от българите си позволяват истинско сирене

автор:Дума

visibility 850

/ брой: 34

Кристин Лагард напуска предсрочно ЕЦБ

автор:Дума

visibility 908

/ брой: 34

Румен Спецов: Няма риск страната да остане без горива

автор:Дума

visibility 983

/ брой: 34

Ватиканът отхвърли поканата на Тръмп

автор:Дума

visibility 943

/ брой: 34

Мерц изключи Германия да има ядрени оръжия

автор:Дума

visibility 800

/ брой: 34

Лондон арестува 1000 педофили месечно

автор:Дума

visibility 872

/ брой: 34

Морален компас за държавност

visibility 1061

/ брой: 34

Прощавай, Дяконе!

visibility 1184

/ брой: 34

Мълчанието на рамкирания светец

visibility 891

/ брой: 34

Барелеф на Димчо Михалевски на Маказа! Той го заслужава

visibility 791

/ брой: 34

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ