Националните паркове застрашени заради неефективно управление
/ брой: 215
Биоразнообразието в трите национални парка "Пирин", "Рила" и "Централен Балкан" е застрашено заради неефективното им управление от техните дирекции, лошата охрана на защитените територии, слабия контрол от страна на Министерството на околната среда и водите и законодателството, което от 1999 година насам свива границите на парковете. Поради тази причина част от застрашените видове в трите парка са намалели, показва одитен доклад на Сметната палата за управлението на националните паркове в периода от януари 2010 г. до края на 2012 г. В този период министър на околната среда и водите е Нона Караджова от кабинета на ГЕРБ. Анализът е изготвен с участието и на одитни експерти от Полша, Литва, Дания, Норвегия, Украйна и Хърватия.
Трите парка са с обща площ 193 047,9 ха, като одитът показва, че от 1999 г. са извършвани редица промени в териториите, но само в посока намаляването на защитените зони. От парк "Рила" например е "отрязана" близо една четвърт от терена спрямо определената при обявяването му.
Одиторите отбелязват, че липсата на актуални планове за управление на парковете "Рила" и "Централен Балкан" с ясни цели и задачи, които да имат финансова обосновка, създава предпоставки за неефективно стопанисване на защитените зони. В доклада се посочва, че през проверяваните три години дирекциите на националните паркове са изразходвали 13,842 млн. лв.
Като проблем се сочи това, че границите на парковете не са ясно обозначени и охраната им покрива една пета по-големи от нормативно определените 1500 ха и така опазването не е ефективно.