18 Септември 2025четвъртък21:04 ч.

Най-хубавото място за живеене

Виена води в класация на градове по качество на живот, въвеждат и критерий "лична безопасност"

/ брой: 274

автор:Дума

visibility 741

За втора поредна година Виена е начело на класация за качеството на живот, а Люксембург е най-безопасният град, предаде Франс прес, позовавайки се на изследване на консултантската компания "Мерсер", което обхваща 221 града. Багдад продължава да е градът, където се живее най-трудно и най-опасно. На първите 25 места по качество на живот преобладават европейски градове, а в първата десетка има три града от Германия и Швейцария.
На първите пет места са Виена (Австрия), Цюрих (Швейцария), Окланд (Нова Зеландия), Мюнхен и Дюселдорф. На опашката са градове, в които има граждански вълнения, висока престъпност и проблеми с прилагането на законите. Това са Хартум (Судан), Порт-о-Пренс (Хаити), Нджамена (Чад), Банги (ЦАР) и Багдад.
За пръв път в ежегодното изследване на Мерсер е направена и класация по критерий "лична безопасност", базирана на вътрешната сигурност, ниво на престъпност, ефикасно прилагане на закона и международни отношения. По този показател най-надежден град е Люксембург, следван от Берн (Швейцария), Хелзинки (Финландия) и Цюрих. В тази класация Виена остава на пето място, а Багдад пак е на последно. Ню Йорк е на 47-мо място като условия на живот и 68-мо място като лична безопасност. Лондон е на 38-мо място като условия на живот, Мадрид на 43-то, а Париж заема 60-о място.
Сред първите 49 града по качество на живота няма нито един от Източна и Югоизточна Европа.
В класацията за безопасност Любляна е на 30-о място, Прага е на 47-мо, а Братислава на 49-о място. Извън първите 50 по качество на живот най-добре от източноевропейските градове е класирана Прага (69),следвана от Будапеща (73), Любляна (75), Вилнюс (79), Варшава (84), става ясно от интернет страницата на "Мерсер".
Класацията за качество на живот е изработена по 39 показателя, най-вече политическа и икономическа ситуация, но също така климат и природни катастрофи.
 

КЗК с нови правомощия

автор:Дума

visibility 645

/ брой: 174

Сиренето у нас е с 26% по-скъпо от средната европейска цена

автор:Дума

visibility 748

/ брой: 174

ДФЗ засече двойно декларирани 7420 декара

автор:Дума

visibility 557

/ брой: 174

По-евтино на море в Гърция през септември

автор:Дума

visibility 768

/ брой: 174

София също блокира санкции срещу Израел

автор:Дума

visibility 841

/ брой: 174

В Белгия се "изпират" 16 млрд. евро годишно

автор:Дума

visibility 806

/ брой: 174

Протести в Словакия срещу Роберт Фицо

автор:Дума

visibility 810

/ брой: 174

Накратко

автор:Дума

visibility 662

/ брой: 174

Парламентарна поезия

автор:Александър Симов

visibility 662

/ брой: 174

Правителството върши своята работа и резултатите вече са видими

автор:Дума

visibility 750

/ брой: 174

Пътят на забравата

автор:Евгений Белий

visibility 726

/ брой: 174

Гладиаторско меле

visibility 600

/ брой: 174

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ